Článek
Podle čeho zvolit správný jídelní stůl a židle? Kritérií je hodně. Kromě počtu stolovníků vybírejte velikost stolu i s ohledem na místnost, do které jej stavíte. Pro pohodlné stolování čtyř osob se doporučuje velikost alespoň 80 x 120 cm. Ideální je ale rozměr kolem 135 x 90 cm.
Při předpokládaném občasném větším počtu osob mějte na zřeteli především to, aby každý z hostí měl dostatek volného místa pro své lokty. Tehdy se osvědčuje varianta rozkládacího stolu. Ve velké jídelně oceníte rozměrný stůl a rohovou lavici.
Neméně důležitý je i prostor pod stolem, respektive výška stolu. Ta by se měla vázat k výšce židle, doporučuje se proto vybírat oba prvky souběžně. Standardní výšce židle 46 cm odpovídá výška stolu zhruba 72 až 75 cm. Vyšším osobám vyhovuje zvýšená varianta až 80 cm. Sledujte také výšku lubu (rámu pod stolovou deskou), neměla by být nižší než 66 cm.
Rozkládací stoly
Jejich praktičnost oceníte v okamžiku, kdy přijde větší návštěva. Některé stoly umožňují rozšíření pouze o jednu stolovou desku (asi 40–50 cm), jiné dovolují rozšíření až o 200 cm. Sledujte také to, aby přídavná deska byla uložena v konstrukci stolu a nebylo nutné ji skladovat někde jinde.
Výhodné jsou systémy, jejichž rozložení pohodlně zvládne jen jedna osoba bez větší fyzické námahy. Podle použitého způsobu rozkládání se liší i nosnost přídavné desky. Některé neunesou velké zatížení a hodí se opravdu jen pro příležitostné stolování.
Dbejte na bezpečnost
Velice důležitým parametrem, který byste v žádném případě neměli přehlížet, je stabilita vašeho budoucího stolu. Převržení hrozí spíš u lehkých stolků nebo u stolů příliš rozložených, kde deska značně přesahuje přes rozestup nohou. Dalším rizikem jsou hrany respektive rohy stolů, a to především skleněných. Pokud máte malé děti, pořiďte si praktické chrániče.
Židle, která sedne
Jestliže jste se vrhli na koupi nové židle, určitě si ji v praxi pořádně odzkoušejte. A to tak, jak jste opravdu zvyklí se doma posadit. Ne rovně jako ve škole, ale pohodlně se uvolněte. Jedině tak si vyberete model, který vám opravdu sedne.
Vnímejte varovné signály – tlak na spodní část stehen (podkolenní cévy) a zakulacení zad, tlak na břišní partie.
Pokud na židli budete trávit více času, zauvažujte o investici do čalouněné varianty. Kromě klasického čalounění můžete mít i speciální typ výplně z taštičkových pružin. U této varianty je každá pružina uložena v samostatném pouzdru z netkané textilie, takže se dokáže velmi dobře přizpůsobit lidskému tělu. Nad nimi je pak umístěna pěna, která se vytváří vstřikováním do speciální formy. Tento typ technologie umožňuje materiálu snadno obnovit svůj původní tvar a zajišťuje dlouhou životnost i při častém používání. Podobný systém čalounění můžete nalézt také u ortopedických matrací.
Když si budete chtít zakoupit k jídelnímu stolu křeslo s područkami, dejte si pozor, zda jej pod stolový plát zasunete. Pokud má stůl lub, mohlo by se stát, že se pod něj područky nevlezou, případně je můžete brzy odřít.
Jak se stoluje u vás?