Článek
Toužíte po menším nosu, zářivě bílém úsměvu nebo vás trápí vysoké čelo? Ne vždy byla podobná přání na pořadu dne. To, co je v současné společnosti označováno za nedokonolasti, vnímalo kdysi lidstvo jako přednosti.
Vysoké čelo
Vysoké čelo je v dnešní době považováno spíše za nedostatek a na internetu seženete tisíce podrobných návodů, jak ho zamaskovat. Ve snaze zakrýt příliš vysoké čelo tráví jeho majitelky dlouhé chvíle konturováním obličeje nebo zkouší nejrůznější účesy a kouzla s ofinou, díky kterým docílí kýženého vzhledu.
To renesanční ženy toužily po opaku. Vysoké čelo klidně až do půlky hlavy bylo ve čtrnáctém století znakem krásy, a protože ho příroda nenadělila do vínku všem, poradily si vynalézavé dámy po svém. Aby čelo vypadlo větší, odstraňovaly vlasy z temene hlavy bolestivým vytrháváním, brusným kamenem nebo pomocí lektvaru, jehož jedinou ingrediencí bylo nehašené vápno. Ze stejného důvodu musela pryč i velká část obočí, byl to zkrátka módní trend.

Po vysokém čele toužily ženy v období renesance, dnes se jej snaží spíše schovat, třeba pod ofinou Foto: Everett Collection, Shutterstock.com
Černé zuby
Za hollywoodský úsměv se platí velké sumy. Rovnátka nosí děti již na základní škole a ani u dospělých nejsou žádnou výjimkou. Bělicí procedury, po kterých bude chrup zářit na míle daleko, jsou součástí moderní civilizace již mnoho let. Nebylo tomu tak ale vždy.
V Japonsku si až do roku 1870 barvily místní obyvatelky zuby načerno. Technika zvaná ohaguro spočívala v rozpuštění železných pilin v octě spolu s nejrůznějšími bylinami, jež podpořily vznik požadovaného odstínu. Aby dosáhly dlouhodobého efektu, musely vzniklou směs aplikovat několikrát týdně. Černé zuby byly v zemi vycházejícího slunce považovány za symbol krásy a s hrdostí je nosily především vdané a vysoce postavené ženy. Na konci 19. století vláda tento obyčej zakázala.

Kromě movitých žen si zuby začerňovaly i Gejši Foto: julianne.hide, Shutterstock.com
Malé nohy
Že lodičky budou vždycky vypadat lépe ve velikosti 36 než 42, víme všichni. Ostatně již od útlého dětství je nám naznačeno, že pohádkový život čeká dívku s malou nožkou. Vzpomínáte na Popelku a její zlé sestry, které se do titěrného střevíčku marně snažily obout? A i když ani v dnešním světě není pro ženy s nadměrnými chodidly v obchodech dostatečná nabídka, nemají se za co stydět.
V Číně měli donedávna jiný názor. Od útlého věku podstupovaly holčičky bolestivý zákrok, který jim měl v budoucnu zajistit kvalitní sňatek. Ženy s velkou nohou příliš šancí neměly, a tak jim rodiče mrzačili nohy pomocí pevně uvázaných obvazů. Výsledkem byly zlámané kosti a deformovaná, tzv. lotosová chodila – pro Čínany neskutečně sexy. Šílený zvyk se přestal praktikovat až ve 20. století.

Lotosová chodidla byla pro muže značně erotická Foto: Profimedia.cz
Velký nos
Jednou z nejvyhledávanějších plastických operací současnosti je rhinoplastika, tedy úprava nosu. Velký nos zkrátka není žádná výhra. Obzvláště ženy se s podobným darem odmítají smířit, a tak vyhledávají kliniky, kde jich trápení zbaví. Z velkého a křivého nosu udělají profíci roztomilý malý knoflík doslova během pár hodin. Takový zákrok se pohybuje okolo třiceti tisíc korun a provádí se jak v lokální, tak celkové anestezii.
Starověké národy by si však klepaly na čelo, kdyby věděly, že o nepřehlédnutelný profil dámy příliš nestojí. Velký, ideálně ještě zahnutý nos vnímali jako přednost staří Egypťané, Řekové i Římané. Byl symbolem nejen krásy, ale i inteligence či moci. A šušká se, že jeden takový měla i královna Kleopatra.

Za velký nos se dnes ženy většinou stydí, nebylo tomu tak vždyFoto: Ollyy, Shutterstock.com
I dnešní celebrity razí heslo, že pro krásu se musí trpět. Chodí například dobrovolně ve svěrací kazajce. Podívejte se, jak pak vypadají.