Článek
Mezi jednoznačné klady plastového nábytku a doplňků patří neskutečná škála barev, velké možnosti nabízí i z pohledů různorodých tvarů (mnohdy se vyrábí z jednoho kusu, tedy beze spár), na dotek je měkčí, snadno se přemísťuje, protože méně váží, a také se jednoduše ošetřuje, zpravidla si vystačíte s mýdlovou vodou.
Mnoho druhů plastů
Z řady plastů používajících se k výrobě interiérového nábytku a doplňků si připomeňme polypropylen, polykarbonát, polyetylen, metakrylát, polyuretan, polyvinylchlorid… Například pevný polykarbonát byl jedním z prvních, z něhož zahraniční designéři začali navrhovat židle a křesla.
„Polypropylen patří mezi nejběžnější plasty, je odolný proti vysokým teplotám, v interiérech ho najdete v podobě hraček, nejrůznějších druhů nábytku i u vrchních krytů elektra," popisuje Dagmar Christovová ze společnosti Kika Nábytek a pokračuje: „Polyetylen je na rozdíl od většiny ostatních plastů odolný vůči látkám kyselé i zásadité povahy a má nízkou propustnost vodních par, proto se používá zejména pro výrobu nádobí a podobně.“
Jednoznačně výhodný
Na rozdíl od dřeva, kovu nebo skla plastové kousky překvapují velkou paletou barev a tvarů, což je vidět na první pohled. Co však už neuvidíte a v čem může spočívat vaše nedůvěra vůči plastu? „Velký rozdíl je v kvalitě. Kvalitní značky jsou nejen designově, ale také výrobně propracované, mají vysokou nosnost a podobně. V extrému to přirovnám k plastovým židlím na zahradu, kterým praskají nohy. Tomu však odpovídá i cena; zatímco obyčejná plastová židle stojí stokoruny, maximálně jeden dva tisíce, kvalitní značky mají ceny nad pět tisíc korun,“ připomíná interiérová designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Kde se hodí?
Všude, opravdu, třeba už jen na lustrech nebo lampičkách. Plast můžete mít v kuchyni (barové nebo jídelní židle, součást stolu), obýváku (křeslo, předělující panely, poličky, stolky, ovšem vyrábějí se i sedačky), v ložnici (komody, noční stolky), v chodbě (botníky, věšáky), v koupelně (skříňky, koše, rámy zrcadel) a samozřejmě v dětském pokoji. K vidění jsou i kombinace s dalšími materiály jako sklo, kov, dřevo nebo třeba i kožešiny. Většinou se spoléhá na moderní design, avšak vyrábějí se i kousky, které zapadnou do tradičně vybavených interiérů.
Když je málo místa
Plastový nábytek a doplňky mohou být zcela probarvené, tónované nebo průhledné. „Průhledný materiál se hodí do malých prostor, protože opticky splyne s okolím. Navíc čiré plasty, ať už zcela průhledné nebo barevně tónované, vypadají jako skleněné, ale jsou výrazně lehčí. Jde například o konferenční nebo odkládací stolky,“ uvádí Věra Tomíčková a dodává, že pro větší pohodlí se na židle doporučuje použít čalouněný podsedák. Ostatně, v parném létě by to patrně ani jinak nešlo…
Dokázali byste si plastový nábytek představit u vás doma, nebo ho už používáte léta? Napište nám, jak se vám osvědčil!