Článek
Do malých prostor se nabízí pračky předem plněné, které mají menší hloubku, či vrchem plněné, jež jsou „hubenější“ z pohledu šířky. Nabízejí v podstatě totéž, co takzvaně velké pračky, včetně dobrého pracího výkonu.
Centimetry a kilogramy
Vrchem plněné spotřebiče zaberou do šířky asi 40 až 45 cm, u předem plněných, označovaných jako slim, se zkracuje hloubka. Běžně pak jde o 45 cm, ale i tady existuje rozpětí (třeba i 33 cm, či naopak 47, 48 cm a podobně).
„Spotřebitele zaujme, že rovněž ve skupině extra slim, tedy do 40 cm hloubky, najde modely pro až 7 kg prádla. A ty uspokojí potřeby i čtyřčlenné rodiny,“ uvádí Daniel Dobeš, produktový specialista Euronics. Obecně pračka s kapacitou bubnu až pro 7 kilogramů prádla zvládne objemnější věci typu peřina.
Stejně tak se prodávají pračky s kapacitou i 3,5 kg nebo 4 kg.
2. Motor a úspora
Motory používané u úzkých praček jsou srovnatelné s těmi, které se instalují do praček klasických rozměrů. Vodítkem pro vás může být záruka, která se na ně poskytuje; mnohdy jde o 10 let. Na rozdíl od různých pojmenování motorů je tahle informace srozumitelná všem.
Stejně snadno se vyznáte ve spotřebě. I v segmentu „hubeňourů“ jsou běžně k mání spotřebiče spadající do úsporných energetických tříd, včetně A+++. Ovšem ušetřit se dá i jinak. Rovněž úzké pračky můžou být vybaveny technologiemi, které dokážou přizpůsobit množství vody, času a energie tomu, kolik prádla vložíte do bubnu.
3. Jak je ovládat
Úzké pračky mají totožné ovládání jako běžně velké, záleží na výrobci, co a pro který model zvolí. Stále lze některé pračky nastavovat mechanicky, pohodlnější je automatické ovládání. A také praktičtější, už z důvodu ochrany prádla (nemůžete nedopatřením zvolit například příliš vysokou teplotu nebo počet otáček u citlivých textilií; pračka to nedovolí).
4. Programy a funkce
Standardní nabídka programů je opět srovnatelná. Úzké pračky zvládnou například i choulostivé tkaniny, sportovní oděvy, umožní zkrácené, extra rychlé praní nebo si lze nastavit vlastní program… Najdeme nějaké omezení? „Použití páry nepatří mezi běžné vybavení úzkých praček, ale také ho objevíte, u některých modelů hlubokých 48 cm,“ upřesňuje Daniel Dobeš.
Stejně tak se u některých praček využívá technologie, která rozpouští prací prostředek ve vodě dříve, než se dostane na prádlo (lépe pak pronikne do textilních vláken), nebo takzvaná chytrá diagnostika případných problémů, komunikující s mobilem.
Ostatně, kdyby všechny „hubené“ pračky byly na chlup stejné, čím by se pak od sebe odlišovaly?