Článek
Všichni asi vědí, že na teflon a keramiku se nesmí s kovovými nástroji, že litina musí být mastná a nerez občas změní barvu. Víte ale, jak se o své nádobí starat tak, aby sloužilo, jak má, a vydrželo co nejdéle?
1. I nerezové nádobí může zreznout
Nerezová ocel je tvrdá a univerzální, má dlouhou životnost a snese velmi vysoké i nízké teploty, ale vadí jí jejich prudké střídání. A ačkoliv je „nerezová“, zrezavět může, pokud na ni dlouho působí kyselé a slané, myjete ji příliš agresivní chemií nebo ji skladujete ve vlhku.
Občas se na nádobí z nerezu objeví skvrny. Většinou jdou odstranit a co je hlavní – neovlivňují funkčnost ani zdravotní nezávadnost. Nerez snese i myčku, připečené je dobré nechat odmočit nebo v zasaženém hrnci povařit vodu s jedlou sodou. „Pro dodání lesku můžete použít jedlou sodu, ocet, citron, lešticí pastu nebo některý z přípravků na nerez. Vyvarujte se používání drátěnky a nádobí utřete hned po umytí,“ radí Jan Fabini, majitel firmy vyrábějící nádobí.
2. Nepřilnavý povrch má rád kapku tuku
Mezi nepřilnavé materiály patří teflon, granit, diamant, greblon... Co výrobce, to jiné označení. Protože se na ně nic nepřichytí, je údržba snadná. Ovšem nestačí je jen utřít papírovou utěrkou: vždy odstraňte mastný povlak, jinak se při dalším použití může starý tuk připalovat a vytvořit skvrny. Na nepřilnavém povrchu lze sice vařit zcela bez tuku, ale když přece jen kapku přidáte, prodloužíte životnost a podpoříte nepřilnavost nádobí.
Nepřilnavý povrch se snadno poškrábe, takže nepoužívejte kovové náčiní ani drátěnku nebo abrazivní prášky. Je citlivý i na příliš vysoké teploty, maximum bývá 210–250 °C. Při přehřátí hrozí deformace a olupování a praskání povrchu. Když se to stane, nádobí vyhoďte, a stejně tak když časem ztrácí barvu nebo se na něm dělají skvrny.
Speciální nepřilnavý povrch je titanový. Je velmi odolný, snese střídání teplot a má dlouhou trvanlivost, nevýhodou je vyšší cena.
3. Smalt vám vydrží, když se o něj postaráte
Kvalitní smaltované nádobí rozvádí teplo rychle a rovnoměrně, ale je dost křehké, může popraskat a není nepřilnavé, takže v něm leccos připálíte. Aby vydrželo, musíte zamezit prudkým změnám teplot, nezahřívat prázdné hrnce a na plynovém sporáku použít litinovou plotýnku. Smaltované kusy dále chraňte před poškrábáním a silnými nárazy, mohlo by dojít k oprýskání smaltu.
Myjte ho jen houbičkou s trochou saponátu, vynechejte drátěnku nebo písek. Když něco připečete, nádobí dejte odmočit, a pokud se na smaltu objeví tmavé skvrny, povařte v něm vodu s octem a pak omyjte.
4. Litina potřebuje vypálit a namastit
Litinové nádobí výborně vede teplo, snáší i vysoké teploty a je tak odolné, že vydrží několika generacím strávníků. Černé litinové nádobí bez smaltového povrchu byste měli před prvním použitím vypálit: důkladně ho omyjte čistou vodou, osušte, nalijte do něj asi dvoucentimetrovou vrstvu oleje a zahřívejte, dokud se z oleje nekouří. Takto vypalujte pár minut, pak nechejte olej v nádobě vychladnout, slijete ho a nádobí vytřete ubrouskem. Litinu lze také vypálit v troubě.
Některé výrobky se prodávají už vypálené, proto se vždy držte návodu k použití. Aby litina nerezivěla, neskladujte v ní dlouho žádné potraviny, šetrně ji myjte v ruce a po usušení potřete rostlinným olejem nebo ochranným přípravkem.
Nic z toho řešit nemusíte, je-li litina chráněna smaltem. „Díky tomu je litinové nádobí při správném zacházení takřka nezničitelné. Vyvarujte se ale všech abrazivních mycích prostředků a drátěných houbiček, které mohou skelný smalt lehce poškodit. Nedoporučuje ani časté mytí v myčce,“ radí Jan Novák z firmy Český smalt.