Článek
Kromě česneku a majoránky zkuste do kaše přidat muškátový oříšek nebo špetku mletého kmínu. Po uvaření vmíchejte do kaše kousek brynzy nebo trochu smetany, kaše bude krásně jemná a sametová.
Postup
01.
Hrách den předem namočte do vody – mělo by jí být klidně víc než dvojnásobek objemu hrachu, opravdu hodně jí nasaje. Druhý den hrách neceďte, ale přímo v této vodě uvařte úplně doměkka, trvá to asi 40 minut.
Tip: Nemáte čas hrách namáčet? Místo zeleného použijte žlutý půlený hrách – uvaříte ho doměkka i bez máčení. Podívejte se na recept na hrachovou kaši z půleného hrachu bez namáčení.
02.
Mezitím připravte cibuli. Nakrájejte ji na půlkolečka a ve vrstvě oleje ji pozvolna za častého míchání osmažte dozlatova. Pozor, závěr je opravdu hodně rychlý a nezapomeňte, že v horkém oleji cibule ještě dojde. Někdy je proto lepší cibulku včas vyjmout, aby se nespálila. Voňavý cibulový olej ale rozhodně nevylévejte!
Video: Jak správně osmažit cibulku? Dosklovata, dozlatova, zkaramelizovaná, křupavá....
03.
Když je hrách měkký, neceďte ho a přidejte k němu sůl, kousek másla a teplé mléko a vše rozmixujte na kaši. Kaši připravujte spíš řidší – vždycky totiž trochu zhoustne. Hrnec s kaší vraťte na plotnu, přidejte prolisovaný česnek a majoránku a ještě pořádně prohřejte. Mezitím si na troše oleje opečte plátky uzeného masa.
Tip: Pro vegetariány se hodí uzené tofu. A pro všechny bude místo masa skvělé také vařené či sázené vejce.
04.
Hrachovou kaši podávejte s křupavou cibulkou politou jednou dvěma lžicemi cibulového oleje a s plátkem uzeného masa. Pokud máte ve spíži zásoby, přidejte ještě kyselou okurku.