Článek
Postup
01.
Maso vyndejte asi hodinu předem z lednice, aby nebylo úplně studené – jinak by pustilo šťávu. A nebojte se: za tu chvíli se určitě nezkazí. Hovězí na stroganov musí být minutkové, hodí se nízký roštěnec, svíčková nebo třeba květová špička.
02.
Maso očistěte, pokrájejte proti vláknu na tenké nudličky a velmi zprudka ze všech stran opečte na rozpáleném másle (můžete k němu přidat lžičku oleje, aby se nepřepalovalo). Během restování maso pořádně opepřete čerstvě mletým pepřem.
03.
Posypejte mletou paprikou a promíchejte. Maso pak děrovanou lžící vyndejte z pánve a schovejte do tepla (třeba do trouby). Do výpeku (kdyby bylo třeba, přidejte ještě trochu másla nebo oleje) vložte omyté a rozčtvrcené žampiony a na proužky pokrájené čtyři šalotky či jednu žlutou cibuli. Asi deset minut opékejte, až je vše pěkně měkké a zlatavé. Osolte.
04.
Vmíchejte protlak a hořčici – obě ingredience jsou volitelné, někdo používá jen jednu, někdo ani to ne. Zalijte vínem nebo brandy a asi 100 ml vody či vývaru a pár minut provařte, aby se odlepily výpečky.
05.
Omáčku zjemněte smetanou (množství by se mělo pohybovat od tří lžic do celého 200g kelímku), do pánve vraťte maso a vše chvilku prohřejte. Podle chuti dosolte a posypejte petrželkou. Podávejte s nudlemi, rýží, šťouchanými brambory, chlebem či jako velmi často v Rusku s hranolkami. Někdo do omáčky dává i nasekané kyselé okurky.
Tip: Asi jste si všimli, že možností, co všechno do stroganovu dát, či nedat, je opravdu spousta. Netrapte se proto hledáním toho „jediného správného“ receptu a omáčku dochuťte podle sebe. Jídlo můžete připravovat i na dvou pánvích – v momentě, kdy už smažíte cibuli s žampiony, se teprve vedle pusťte do masa.
V jaké verzi považujete stroganov za nejlepší vy?