Článek
Postup
01.
Gril rozpalte na 250 °C. Maso dejte do misky, ochuťte solí a pepřem. Pořádně promíchejte a nechte pár minut odpočinout. Než se pustíte do přípravy placek, zkuste nejdřív upéct jeden malý kousek, ať otestujete, jestli je vše dobře ochucené, případně maso dochuťte. Z masa vytvarujte 6–8 zhruba 3 cm vysokých placek (můžete si předtím navlhčit ruce, půjde vám to pak mnohem líp). Máslo i čedar v celku si nakrájejte na kousky. Do středu každé placky vmáčkněte kousek sýra a másla. Díky tomu budou hambáče mnohem šťavnatější! Placky ještě jednou dobře vytvarujte a „uhlaďte“. Než půjdou na gril, na výšku by měly mít tak 2 cm.
02.
Placky potřete olejem a dejte na rozpálený gril. Grilujte je asi 3 minuty z jedné strany. Pak je otočte a pokračujte zhruba další 3 minuty podle jejich výšky. Po upečení musí maso uvnitř zůstat růžové. Burgery zbytečně moc neobracejte, ať se nepotrhají. Ke konci na maso dejte plátky sýra, ať se stihne rozpustit.
Škoda nevědět: Chuť burgerů můžete vylepšit tím, že do masa přidáte zhruba 50 g umletého hovězího loje. V řeznictví vám ho většinou dají zadarmo.
03.
Jakmile dáte na maso sýr, položte na gril taky plátky slaniny a přepůlené bulky. Slaninka se musí upéct dokřupava, bulky stačí prohřát a mírně zbarvit na povrchu, aby se hned nenasákly šťávou z masa. Teď už můžete začít vrstvit hambáče. Na spodní část bulky dejte dávku hořčice, majonézy i kečupu, natrhaný salát, nakrájenou kyselou okurku, plátky rajčat (můžete je osolit a opepřit, zvýrazní to chuť) a poté na zeleninové lůžko položte hlavní hvězdu dne: šťavnaté maso s rozteklým sýrem! Na závěr vše poklaďte plátky slaniny a kolečkem cibule. Než se pustíte do jídla, pomažte i horní stranu bulky trochou hořčice, kečupu a majonézy a hambáče přiklopte! Garantuju vám, že tohle bude hit každé letní grilovačky. Dobrou chuť!
Vyzkoušíte Martinův trik na burger šťavnatý díky loji, máslu a kousku sýra uvnitř? Recept v podobě videa najdete zde.