Hlavní obsah

Velikonoce: Jarní magické rituály našich předků. Zkuste věštění z vajec i kouzla s kraslicemi!

Foto: ju_see, Shutterstock.com

Foto: ju_see, Shutterstock.com

Velikonoce, to nejsou jen koledníci s košíkem a pomlázkou, ani největší křesťanské svátky. Je to také oslava jara a vnitřní proměny. Víte, že vejce je silným magickým předmětem, dá se z něj věštit a s jeho pomocí přivolávat štěstí? Tak si dejte šanci znovu rozkvést – stejně jako jarní příroda.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Velikonoce toho v sobě nesou víc než jen čokoládová vajíčka a beránka. Pod lesklou skořápkou moderních zvyklostí se skrývá prastaré tajemství. Toto jarní období totiž nebylo vždy „jen“ oslavou Ježíšova vzkříšení. Mnohem dřív se slavilo jako čas obnovy i znovuzrození – a to pořádnou dávkou přírodní magie. Pojďte se ponořit do velikonočního kotlíku čar, zvyků a symbolů, které nejspíš znaly vaše prapraprababičky – a možná ho zná i vaše čarodějné já!

Zrození jara: když se probouzí bohyně

Velikonoce jako svátky jara sahají do dob dávno před příchodem křesťanství. U starých Slovanů se v tomto období slavilo vítání jara, návrat světla a života. Kolo roku se otočilo a zavládl radostný a světlý čas. Zima – stará, unavená čarodějnice – byla vynesena ze vsi (znáte přece Moranu) a do polí byla přivolávána plodnost, slunce a nová energie.

Oslavovala se bohyně jara a znovuzrození. Germáni uctívali bohyni Ostaru – od jejího jména je prý odvozen i anglický název Velikonoc - Easter. Ostaru doprovázel zajíc nebo beránek, symbol plodnosti, a měla u sebe také vajíčka, která značí nový život. Takže když si dnes dáte do vázy proutky a na ně zavěsíte barevná vejce, klidně si můžete říct, že u vás doma právě panuje jarní bohyně.

Velikonoční magie

  • Věštba z vajíčka: Bílek vyklepněte do sklenice s vodou a pozorujte, co připomínají vzniklé tvary. Loď? Čeká vás daleká cesta. Srdce? Láska na obzoru! Dejte na svou intuici a symboly interpretujte podle toho, co vás napadne jako první.
  • Přání v kraslici: Napište si přání na úzký pruh papírku a schovejte do vyfouklého a nazdobeného vejce. To pak opatrně zakopejte do země. Pokud ho najdete po roce, přání se splní.

Vajíčko jako kouzelný předmět

Vajíčko bylo odedávna vnímáno jako magický předmět. Uzavřené, tajemné, obsahující nový život. V mnoha kulturách bylo symbolem stvoření světa.

  • Barvení vajec načerveno (v barvě života a krve) mělo chránit dům a přinést zdraví.
  • Malovaná vejce s ornamenty, jako jsou spirály, vlnovky nebo slunce, sloužila jako talismany.
  • Zakopané vejce na poli mělo zajistit dobrou úrodu.
  • A kdo si dal vajíčko o Velikonočním pondělí nalačno, chránil se proti zlým silám i nemocem.
Foto: Jaromir Jesensky, Shutterstock.com

Dnes kraslice vnímáme především jako estetické objekty a obdivujeme šikovné ruce maléreček, ale barvy i ornamenty měly dřív ochrannou moc a vlastní magické významy.Foto: Jaromir Jesensky, Shutterstock.com

Pomlázka: síla proutí a pentlí

Možná vás představa pomlázky trochu děsí – a ne neprávem. To, v co se tato tradice vyvinula, je rozhodně sporné. Ale původně šlo o rituál očisty a předání životní síly. Proutky, kterými se šlehá (jemně!), symbolizují energii přírody, která se má přenést na „oběť“.

  • Proutí, zejména z vrby, bylo považováno za léčivé a magické. Vrbové větvičky chránily proti zlu, čarodějnicím a zlým duchům.
  • A co pentle? Nejde jen o dekoraci. Když žena uváže muži na pomlázku stuhu, dává mu symbolicky svou energii a požehnání. Takže pozor, komu stužku uvazujete!

Voda a oheň

Naši předkové věřili, že voda a oheň mají během Velikonoc mimořádnou sílu.

  • Ranní mytí v potoce na Velikonoční pondělí má zajistit krásu, zdraví a ochranu po celý rok. Ideálně před východem slunce – a bez svědků!
  • Velikonoční ohně zapalované na Bílou sobotu mají odehnat temnotu a přinést nový život. Z uhlíků se dělaly amulety, které chránily domov.
Foto: sipcrew, Shutterstock.com

Kouzlit nemusíte jen s celým vajíčkem, poslouží vám i samotný syrový bílek.Foto: sipcrew, Shutterstock.com

4× jarní kouzlení pro lepší dny

Svíčkový rituál pro obnovu pozitivní energie: Vezměte bílou svíčku, vyfouknuté vajíčko a kousek papíru. Napište na papírek vše, co chcete zanechat za sebou (únavu, smutek, strach). Spalte papírek nad svíčkou, sfoukněte ji a spolu s vaječnou skořápkou zakopejte svíčku pod strom. Symbolicky tak opouštíte staré a dáváte prostor novému.

Jarní očistný úklid: Při vytírání nebo větrání si představujte, jak odchází všechno staré a zatěžující. Můžete si potichu opakovat: „Odchází, co mi neslouží. Přichází, co mi prospívá.“

Magie vrby: Přineste si domů větvičky vrby (nebo kočiček), dejte je do vázy a nechte je „hlídat“ vstupní dveře. Podle starých tradic chrání dům před nemocemi a negativní energií – nevpustí je dál.

Věneček na ochranu a radost: Upleťte si věnec z větviček, květin a stužek – může být úplně jednoduchý. Během tvoření do něj vplétejte své přání: třeba klidný domov, zdraví, novou inspiraci nebo víc lásky. Každou stužku nebo květinu si spojte s konkrétním záměrem. Hotový věnec zavěste nad dveře: ochrání váš prostor a připomene, že jaro je časem růstu a krásných změn.

Načítám