Hlavní obsah

Tajemství Valpuržiny noci: oheň, čarodějnice a rosa. Stará keltská magie spoléhá na sílu přírody

Foto: Oksana Vinopalova, Shutterstock.com

Foto: Oksana Vinopalova, Shutterstock.com

Noc z 30. dubna na 1. května, to nejsou jen táboráky, opečené buřty a strašidelné masky. Jedná se o starobylý svátek s kořeny hluboko v pohanských časech, kdy lidé slavili Beltine (Beltain) – keltský svátek plodnosti, obnovy a ochrany před zlými silami. A právě tehdy se otevíraly brány mezi světy, vzduch voněl čarovnou silou a hlavní roli hrál oheň.

Článek

Beltine, Valpuržina noc nebo také filipojakubská, jak ji překřtila církev, to je čas, kdy se příroda naplno probouzí. Dívky si vplétaly do vlasů květy, pastevci prováděli dobytek mezi dvěma ohni, aby ho ochránili, a ženy zapalovaly košťata a běhaly s nimi po poli – nejen aby spálily vše zlé, ale také, aby podpořily úrodu. Oheň měl očistit zemi i duši. A ano, čarodějnice se prý opravdu slétaly na sabat, ale většinou jen ve fantazii těch, kdo se báli ženské síly a nezávislosti. >>>Filipojakubská noc plná magie. Jak si nabít amulet?

Staré zvyky, nové oslavy

Dnes si pálení čarodějnic připomínáme hlavně jako zábavu: děti v maskách, vatry, májky, opékání špekáčků. Ale vy můžete tuto noc využít i k něčemu hlubšímu. Je to ideální čas pro fyzickou i duševní očistu.

Součástí oslav bývaly očistné koupele. Odehrávat se mohly buď v nějakém horském prameni či tůňce, nebo omýváním v ranní rose. Věřilo se, že právě rosa má vůbec největší sílu – a obzvláště v tento magický den. Takovou očistu si můžete dopřát také, anebo si alespoň do vany přihoďte beltinové byliny, což jsou například koriandr, kopřivy, routa nebo růže.

Kouzelné bylinky očistí a zaženou smutek

Traduje se, že byliny a rostliny mají mnohem větší magické účinky, když jsou sbírány o půlnoci, a to nejlépe dívkami v rouše Evině. Jednou z nejoblíbenějších je česnek, který má mít během svátku Beltine extrémně očistné účinky. Důležitou součástí oslav je také popenec. Z něj se vijí věnce a každý, kdo ho má na hlavě, pozná, pokud se v jeho okolí vyskytuje i sebelépe zamaskovaná čarodějnice.

Z bylinek se také vyrábějí věnečky, které se pouštějí po vodě, aby očistily říčky a potoky. Květiny lze zanechat i na prahu domů či bytů, jejichž obyvatelé jsou nešťastní a něco je trápí. Takový kouzelný dáreček pomůže zažehnat jejich smutek.

Foto: Orest lyzhechka, Shutterstock.com

Popenec patří mezi „kouzelné“ jarní byliny. Je vhodný nejen na čarodějné věnečky, ale také do jarních salátů, smoothie, pomazánek a očistných nápojůFoto: Orest lyzhechka, Shutterstock.com

Stavění májky

Tradiční hlídání májky v noci z posledního dubna na prvního května stále přežívá. Opracovaný dřevěný kmen ozdobený olistěným věncem a pentlemi však nemá slovanský původ – opět je nutné vrátit se až ke keltským tradicím. Během oslav Beltine se totiž vztyčila májka a mládež kolem ní tančila se stuhami v rukou. Pentle se pak proplétaly kolem ústřední tyče a vzor, který vytvořily, měl zaručit dobrou úrodu.

Čarodějnice jako symbol ženské síly

Nebuďme naivní – za „pálením čarodějnic“ se historicky skrývá i velká bolest. Mnohé ženy, které byly jiné (léčitelky, bylinkářky nebo prostě byly samy sebou), skončily na hranici. A to jen proto, že se společnost bála jejich síly. Dnešní čarodějnice ale povstávají z popela – jako symbol moudrosti, odvahy a spojení s přírodou. Tak tento večer berte také jako oslavu ženství! >>>Jaká čarodějka ve vás dřímá podle horoskopu?

Související témata:
Beltain
Májka
Valpuržina noc

Načítám