Článek
Přelom července a srpna – někdy se hovoří konkrétně o noci z 31. července na 1. srpna, jindy o přibližném a delším období – znamená jediné: je tu období radosti, veselí a odpuštění, ale také svateb a nových vztahů, zkrátka starověký svátek Lughnasad. Jeho kořeny jsou pohanské a prastaré, ale oslavit ho můžete i vy – alespoň částečně. Jak ho dřív lidé slavili a jak to můžete v současnosti udělat i vy?
Pohanský svátek veselí a odpuštění
Lughnasad, jinak známý také jako Lammas, byl mezi pohany vnímán jako jeden z osmi nejdůležitějších svátků v roce. Byl to hlavně svátek veselí a odpouštění. V tento den bylo přísně zakázáno veškeré násilí, pomsty a také vymáhání dluhů. Patronem dnes prázdninových radovánek byl bůh Lugh, pán a vládce svateb, moudrosti a řemeslných dovedností, který také střežil na cestách bojovníky a mudrce.
Stromem zasvěceným Lughnasadu je jeřáb, strom teplých letních dní a takzvané světlé poloviny roku, která už s tímto svátkem pomalu končí. Symbolickým spálením jeřábového dřeva naši předci naznačovali, že léto spěje k vrcholu a závěru a pomalu přichází zima.
Svátek ovoce
Jednou z nejdůležitějších součástí těchto oslav je ovoce všeho druhu, ale zejména jablka. Pokud máte ovocnou zahradu - sdílením sklizně s rodinou, přáteli a svým protějškem utvrdíte a zpečetíte vzájemné vztahy a posílíte je do dalších dnů.
Že ovocnou zahradu nemáte a ani nikoho, kdo ji má, neznáte? Nevadí. Prostě se jen pusťte do oblíbeného receptu na jablečný koláč a ideálně ho upečte ve tvaru slunce, nositele štěstí a optimismu. Pak se podělte se všemi, na kterých vám záleží. Ke koláči zvolte k pití jablečný mošt, který je výsostnou tekutinou tohoto svátku. Zbytek moštu vylijte před dům, usmíříte si tak přírodní duchy obývající nejbližší stromy a keře, kteří budou váš dům pečlivě hlídat a zasáhnou v případě potřeby.
Ochranná kouzla
K dalším možnostem, jak si udělat v životě bezpečno, budete potřebovat polodrahokamy, konkrétně hematit. Umístěte ho někam do rohu bytu, aby se dovnitř dostali jen ti, které tam sami budete chtít a již navíc budou přicházet s pozitivní energií.
Hematit si pověste také nad dveře, třeba spolu s větvičkou jeřábu omotanou červenou nití, poslouží stejnému účelu a splní i úkol pěkné dekorace. Ti, kteří se nebojí víc kreativně vybít, si mohou vyrobit věnec, ten lughnasadský by měl být z cibulí, zdobený jeřábem, obilím, bodláky, zimolezem nebo fenyklem. Případně zkuste jiný přírodní - z břečťanu, šalvěje, šípků nebo kapustiček. Trochu barev a květů pak přidají luční květiny, které jsou se svátkem pevně spjaté, například rudé vlčí máky, modré chrpy, fialové zvonky nebo velké bílé kopretiny.
Oslavy pro každého
Nechcete slavit sami doma? Vyrazte na víkendové oslavy, které se každoročně odehrávají na několika místech po České republice. Jednou z možností je Mezinárodní festival keltské kultury, který se koná z pátku 28. na sobotu 29. července v Nasavrkách, kde vyroste keltská vesnička. Bohatý program pro děti i dospělé zahrnuje přednášky na různá témata, od nošení bosých bot až po povídání o keltských mincích, skotské nebo irské tance, bitvy, turnaje i rituály.
Další možnost se pak naskytne o týden později 4. a 5. srpna, kdy se odehrávají oslavy na keltském opidobunkriu Stará Hora kousek za Brnem. Tam se můžete těšit zejména na různorodý hudební program, show s koňmi nebo tance všeho druhu, samozřejmě s bohatým gastro doprovodem.
Pražané pak můžou vyrazit v pátek 28. 7. na Gauč ve Stromovce, kde vystoupí různé kapely, k dispozici bude i vědma nebo lughnasadské tanečnice.