Článek
Být hodná holka není životní výhra a nezajistí to štěstí, naopak – je to základ pro deprese. Tyto ženy jsou neustále pod tlakem a bojí se, že zklamou, vyhýbají se konfliktům a ignorují vlastní potřeby. Domnívají se, že pak je budou mít lidé radši. A paradoxní je, že je pak partneři často opustí právě kvůli „zlobivé“ holce. Proč je důležité umět občas trochu „zlobit“? Zeptali jsme se psychoterapeutky Alexandry Hrouzkové a koučky Lucie Königové.
Ty jsi ale hodná holčička!
Když někdo pochválí malou holčičku, že je moc hodná, dmou se rodiče pýchou, jak ji pěkně vychovali. Když ale někdo řekne totéž o dospělé ženě, je to signál k zamyšlení. Alexandra Hrouzková varuje, že hodné ženy se řídí přísným autopilotem, který je nabádá ke „správnému chování“: „A ony nepřemýšlejí, zda to po nich někdo skutečně chce a zda to dělat chtějí. Potlačování sebe sama mívá kořeny obvykle v dětství a společným rysem bývá určitá absence pocitu bezpečí v raných vztazích – obava dítěte se z nějakého důvodu upřímně a otevřeně projevit.“
Mít doma hodnou holku je podle Lucie Königové rodiči vnímáno jako výhra, protože s ní nejsou problémy: „Je přizpůsobivá a ve všem vyhoví. Ale pro ni samotnou je to do života tíha. Je vláčená okolím, samu sebe ztratí a vnitřně trpí. Autoritám udělá, co jim na očích vidí, a touží po pochvale.“
Zlobivá? Možná pro ostatní
Zeptáte-li se dětí ve školce, co je opakem slova „hodná“, shodnou se, že „zlobivá“. Ale jsou ženy, které respektují své potřeby a pocity, opravdu zlobivé? Podle psycholožky bývají převážně spokojené a uvolněné a udržují kvalitní vztahy. Neznamená to ovšem, že nějak násilně „vystrkují růžky“: „Váží si sebe, nebojí se, že když se projeví, tak tím někoho ztratí. Okolí si vás totiž váží tak, jak si vy vážíte sami sebe.“
Jaký je rozdíl mezi hodnými a zlobivými holkami podle koučky? „Hlavou těch hodných je autorita: rodič, učitel, partner, šéf. Rozdaly by se pro ně. Být hodná je pro ně nejvyšší ctnost, a jsou tak snadnou potravou pro manipulátory. Naopak zlobivé holky mají vlastní hlavu, občas jdou proti zdi, přirozeně se vymezují a vyjadřují vlastní názor. V dětství to mívají možná těžší, ale pokud v sobě mají zdravé motivy, začne být jejich chování vnímáno pozitivně a jsou respektované.“
Mají muži raději hodné holky?
Říká se, že muži milují potvory. A hodným holkám to nejde do hlavy, vždyť se tolik snaží! Plní partnerova přání a nejsou náročné. A v tom to právě je: zlobivé holky jsou nezávislé, spokojené, je radost být v jejich přítomnosti a muži o ně musejí usilovat.
Což potvrzuje i Alex Hrouzková: „Vztahy žen, které si nechají vše líbit, aby je měl každý rád, ochabují. Partneři je opouštějí kvůli méně ‚hodným‘, které netrpí pocity méněcennosti a nesnaží se za každou cenu vyhovět. Navíc to, že investují do všeho ostatního na úkor sebe, způsobuje kolize a často vede ke konci vztahu.“
A Lucie Königová doplňuje, že hodné holky často žijí život druhého člověka, ale samy do něj nic nepřinášejí, protože mají nízkou sebedůvěru.
Zlobit neznamená ubližovat
Mnozí se mylně domnívají, že ženy, které se umějí prosadit a nemyslí jen na dobro ostatních, jsou zlé, arogantní a mrchy. Ne! Psycholožka říká, že zlobivá holka v kladném slova smyslu je vyrovnaná sama se sebou, jistá ve svých hodnotách a projevuje pozitivní charakterové rysy. Arogantní žena je na tom naopak podobně jako hodná holka: „Neumí zacházet se svými pocity a potřebami, pohybuje se v zájmu ochrany svého křehkého já daleko za hranicí příjemného mezilidského kontaktu. Není spokojená a vztahy s lidmi jí nefungují.“
A koučka vysvětluje, že rozdíl je ve vnitřní motivaci jednání a chování: „Pokud je záměrem ublížit, ponížit nebo druhého člověka zranit, je to určitě špatně. Ale když je cílem zdravě se za sebe postavit, rozhodnout se podle sebe a svého srdce, ale ne škodit, je to správná cesta.“