Článek
Jaký je vůbec rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem? Rafinovaný bílý cukr prošel chemickým procesem, při kterém z něj byla odstraněna melasa a byl vybělen. Tmavý cukr melasu obsahuje proto, že rafinováním neprošel, nebo do něj byla následně znovu přidána.
Právě melasa obsahuje vitaminy a minerály – například vápník, železo, sodík, draslík, ale i chrom, zinek, selen, mangan, molybden, měď, hořčík, fosfor a další. Jsou v ní i aminokyseliny. „Nedělejte si ale iluze. Faktický rozdíl mezi cukrem tmavým a světlým v podstatě není, melasy je v něm málo. Jde vždy o jednoduchý cukr, který okamžitě zvedne glykemický index a tělu neprospívá,“ říká odbornice na zdravou výživu Jarka Kučmášová.
Z řepy, nebo třtiny?
V obchodě můžete najít několik druhů hnědého cukru. Přímo pod názvem „hnědý cukr" najdete bílý rafinovaný cukr, který výrobce znovu obarvil melasou nebo karamelem. Melasa pak neprostupuje celým krystalkem cukru, ale zůstává na jeho povrchu, takže si z ní vitaminů a minerálů opravdu moc neužijete. Pak platí, že čím jemnější krystalky, tím je melasy víc.
V případě, kdy výrobce dobarví cukr karamelem, pak lze jeho výživové hodnoty srovnat s cukrem bílým, jen má výraznější chuť. To v podstatě platí i v případě, kdy jsou v takovém cukru obě složky – tedy melasa i karamel. Většinou se nedozvíte poměr těchto látek, ale přítomnost třtinové melasy je vždy lepší.
„V nabídce cukrů je nejzdravější variantou cukr třtinový. Obsahuje zdraví prospěšnou melasu, která tam není dodatečně přidávána. Na etiketě takového výrobku je uvedeno ,vyroben z cukrové třtiny'. Pak máte určitou záruku, že kupujete pravý třtinový cukr. Ale pozor, všeho s mírou. Jak u bílého, hnědého, tak třtinového cukru platí zákon střídmosti. Nejlépe je se cukru vyhýbat," říká Ing. Martin Škába, výživový specialista a kouč zdravého životního stylu. Množství melasy v něm ovlivní barvu – čím tmavší, tím víc jí je a tím lépe.
V nabídce cukrů najdete i ten s názvem přírodní cukr – pokud u toho není současně označení třtinový, pak jde o nerafinovaný řepný cukr. Má zcela charakteristickou chuť a vůni a může mít také různou intenzitu zabarvení, podle množství melasy.
Je tmavý cukr zdravější?
„Bílý cukr je nazýván bílým zabijákem století. Je jen kalorickou bombou, tloustne se po něm, způsobuje mnoho civiluzačních chorob, jeho nadměrnou konzumací si můžete časem přivodit cukrovku II. typu, též rozvoj plísní ve vašem těle," varuje Ing. Martin Škába, výživový specialista a kouč zdravého životního stylu.
Příklad cukrů na našem trhu
Hledali jsme v regálech různé typy tmavých cukrů a seřadili jsme je pro vás podle ceny za 100 g.
Reunion Cukr třtinový very dark
Přírodní třtinový cukr Tereos
Korunní hnědý cukr
Přírodní cukr Druid
Golden sugar
Pokud chcete sladit opravdu zdravě, pak to nebude cukrem bílým ani tmavým, ale například sladěnkou z ječmene, medem a podobně. Jestliže ale volíte mezi cukrem bílým a hnědým, pak je lepší volbou ten hnědý s melasou, v níž jsou alespoň nějaké přínosné látky, i když ne moc. Cukr hnědý může nahradit ten bílý při slazení kávy i pečení, pokud ovšem přijmete specifickou chuť, kterou má a pro kterou ho často lidé hlavně vyhledávají.
Kupujete tmavý cukr proto, že jste přesvědčeni o tom, že je zdravější, nebo vám jen víc chutná? Napište nám!