Možná kolem hliníku doma běžně chodíte, ale už ho nevnímáte. Nebo je to jinak? Tento materiál nabízí velice dobré vlastnosti i širokou škálu použití. Inspirujte se!
Článek
Asi nenajdeme kov, který by se stal tak slavným díky jediné filmové hlášce. Naopak důvodů, proč ho používat v interiéru, bychom objevili více.
Hliník není sám
„Surový hliník je poměrně málo pevný, dost měkký a jeho povrch oxiduje. Proto se v interiéru používá slitina hliníku, tedy kov obohacený o další prvky, které ho vylepšují tak, jak je potřeba. Pak se tedy běžně bavíme o hliníku, byť jde o slitinu,“ říká Zdeněk Wimmer ze společnosti Solodoor.
Dokáže velké věci
„V porovnání s ostatními kovy je hliník v interiérové tvorbě výjimečný díky nízké hmotnosti, měkkosti a snadné tvarovatelnosti,“ říká designérka Eva Stalder. A dodává, že jde o velmi trendy materiál. Kromě jiného se z něj realizují velkoplošné fasádní obklady, ovšem obložit jím lze i stěnu v interiéru. A nezřídka se používá při výrobě oken, dveří, zárubní či třeba posuvných systémů, stejně jako zimních zahrad. Navíc slibuje velkou trvanlivost.
Je multifunkční
Co ještě můžete mít doma z hliníku? Kromě nejrůznějších konstrukcí a profilů jde například o kliky a úchytky, podnože ke stolům, židlím či sedačkám, ale třeba i topení, sokly pro posuvné skříně, svítidla.
Rovněž se objevuje na nábytku (například rámy nábytkových dvířek), a nejvíce je vidět v podobě bytových doplňků – vázy a rámy zrcadel či obrazů počínaje a například svícny nebo hodinami konče. A také u nádobí či různého kuchyňského náčiní. Zapomenout bychom neměli ani interiérové žaluzie.
Jak se může upravovat
Nejznámější povrchovou úpravou je eloxování. „Eloxováním dochází k rovnoměrnému pokrytí povrchu hliníku kompaktní vrstvou oxidu. Eloxovaný hliník je výrazně tvrdší a chemicky odolnější než kov sám,“ podotýká Petr Paksi ze společnosti J.A.P.
Další řešení nabízí lakování hliníku. „Kdybychom je srovnali, pak eloxovaný hliník je nepoměrně odolnější, ale také dražší, kdežto finančně dostupnější lakovaný hliník je náchylný na poškrábání a mechanické poškození,“ podotýká Eva Stalder.
Další vychytávky
Líbí se vám broušená či kartáčovaná nerezová ocel? „Obdobnou povrchovou strukturu lze vytvořit i na hliníku díky jemnému broušení. Pak se povrch eloxuje, a tak může získat i jiný odstín než u zmiňované oceli,“ uvádí Petr Paksi. Výsledek je samozřejmě závislý i na tom, čím se hliník brousí. A pokud byste chtěli porovnat kvalitní konstrukční slitinu hliníku s nerezovou ocelí, pak hliník vítězí v tom, že je lehčí, snáz se tvaruje, nabízí větší barevnou škálu a je levnější.
Kombinace s materiály
Na hliníku je však velmi sympatická i další věc – dobře si rozumí i s jinými, často používanými materiály, ať už jde například o dřevo nebo sklo. Ale také se dá kombinovat třeba s kůží, ale i plastem...
Jak se udržuje v čistotě
Tady žádnou vychytávku nehledejte, i hliník se čistí vodou a případně odmašťovacím přípravkem. Rovněž mu vadí, podobně jako jiným kovům, abrazivní přípravky, jež by povrch poškrábaly, nebo agresivní chemické látky – ty by ho zase naleptaly. „Ale pravdou je, že na eloxovaném hliníku jsou méně vidět otisky prstů, ve srovnání s jinými kovy, například lesklým chromem," doplňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea.
Mrkněte se doma, co vše tam máte z hliníku. Nebo si pořídíte něco nového?