Článek
Micelární voda patří mezi nejoblíbenější odličovací produkty – v popularitě nahradila čisticí mléka i dvoufázové odličovače. Před pár lety převzala kralování v čištění pleti a z pomyslného trůnu ji pravděpodobně jen tak nějaký přípravek nesesadí. V čem je tedy tento roztok tak výjimečný?
Hlavně si to nedělat těžší
Odpověď je velice jednoduchá: micelární voda je účinná a opravdu by se nenašla pleť, která by ji (alespoň na jednu aplikaci) nesnesla. „Micela je komplexní struktura jemných neiontových povrchově aktivních látek – mycích látek – ve formě neviditelné mikrosféry a micely mají dva póly. Jeden hydrofilní, který je rozpustný ve vodě, a jeden lipofilní, který zachycuje tuky nekompatibilní s vodou. Díky tomu přitahují nečistoty a zachycují je na vatovém tamponu,“ uvádí nás do tématu Karolína Mrázková, manažerka digitálního marketingu společnosti Bioderma. Micely jsou tedy schopné eliminovat vnější nečistoty z prostředí (líčení, nečistoty související se znečištěním vzduchu atd. a nečistoty související s přirozenými funkcemi pokožky (kožní maz, pot atd.).
A Karolína Mrázková doporučuje dále při výběru spoléhat na kvalitní, certifikované výrobky, které jsou používány i profesionály. „Kvalitní dermatologická micelární voda má na rozdíl od jiných forem odličovačů vysokou účinnost a navíc si – díky tomu, že respektuje přirozené pH – poradí i s velmi citlivou pletí se sklony k podráždění. Pro takovou micelární vodu nepředstavuje problém ani voděodolný make-up," vysvětluje nesporné výhody tohoto roztoku.
Kosmetický zázrak?
Získaly jste dojem, že je micelární voda málem zázrak a nic jiného k odlíčení vlastně ani není potřeba? I zde platí zlaté pravidlo, že všeho s mírou. „Micelární voda je vhodná pro všechny typy pleti včetně velmi citlivé a podrážděné. Její používání pokožce prospívá tím, že ji důkladně čistí, nedráždí a snižuje riziko vzniku alergií, ovšem doporučuji ji střídat i s jinými odličovacími produkty – při dlouhodobém používání totiž začne být pleť přecitlivělá, vysušená,“ radí dermatoložka kliniky estetické medicíny Esthetic Medical MUDr. Jana Votrubová. Proto je dobré si pořídit také čisticí mléko, gel nebo třeba odličovací ubrousky a občas přípravky vystřídat.
Bez tamponů to nepůjde
„Při odličování micelární vodou používejte bavlněné odličovací tampony a po jejím použití si důkladně opláchněte obličej vodou,“ doporučuje z vlastní zkušenosti Jana Votrubová. Bavlněné tamponky jsou hydrofilní a navážou na sebe veškeré nečistoty, které už pokožka nepotřebuje. Pleť čistěte tak dlouho, až je tamponek čistý.
Udělejte si z odličování rituál
Ať už jste tedy vybaveny micelární vodou, nebo jiným produktem, pamatujte, že odličování je pro pleť opravdu nesmírně důležité – bez něj by se ucpávaly póry, kůže by nemohla dýchat a začala by předčasně stárnout. Jestliže vás odličování nebaví, zkuste si z něj vytvořit příjemný rituál. „Uvědomte si, že je to jeden z mála momentů z celého dne, který můžete věnovat jen samy sobě. Dopřát své pokožce čistotu, regeneraci a svěžest je přece projev lásky a úcty k vlastnímu já,“ dodává Karolína Mrázková. A to je základ zdravého sebevědomí. Tak příště, až se budete chtít „zhroutit“ po náročném dni neodlíčené do postele, si na tato slova vzpomeňte.
Jaké micelární vody jsou nyní na trhu?
Pro citlivou pleť
Pro pleť se sklony k zčervenání
Pro milovnice přírody
Pro starší pleť
Používáte micelární vodu?