Článek
Postup
01.
Hovězí maso opláchněte a asi ve dvou litrech osolené vody uvařte do měkka (5 potravin, které mají ještě víc železa než hovězí maso). Vývar poslouží jako základ a nemusí být tak luxusní, jako když chystáte sváteční polévku. Bez rozpaků použijte tlakový hrnec. Do vody přihoďte cibuli, pár kuliček černého pepře a bobkový list, natlakujte a vařte asi 40 minut. Když je polévka hotová, maso oberte od kosti.
02.
Cibuli, mrkev a celer opláchněte a nakrájejte na malé kostičky. V hrnci rozpalte olej na střední teplotu, vsypte zeleninu, osolte a restujte asi 10 minut. Hrnec částečně stáhněte z ohně, vsypte uzenou papriku a mletý koriandr, rozmíchejte v horkém tuku a ihned zalijte scezeným vývarem – pro začátek postačí asi tři šálky.
03.
Do hrnce přidejte loupaná krájená rajčata (nebo hrnek rajčatového pyré) a bobkový list. Na sítu propláchněte rýži (půl až tři čtvrtě hrnku), přidejte do polévky, přiveďte k varu a zvolna za občasného míchání vařte asi 10 minut, až bude zelenina i rýže měkká. Přidejte prolisovaný česnek, odstavte a nechte dojít.
04.
Při servírování přidejte do každého talíře pořádnou porci vařeného hovězího (jak na dokonalé trhané hovězí) a vydatně zasypte nasekanou zelenou natí koriandru a petrželky.
Náš tip: Podle originálního receptu patří do polévky pasta tkemali (sladkokyselá omáčka z plodů podobných švestkám) a gruzínská směs koření suneli. Nezapomeňte si je přivézt, až se do Gruzie vypravíte na dovolenou.
Znáte také nějaký recept z cizí kuchyně? Napište nám ho.