Článek
Grilovací sezóna letos ještě rozhodně nekončí, a tak není na vybudování pořádného ohniště, u kterého strávíte s rodinou či přáteli spoustu času, vůbec pozdě!
A jak na to?
Co budete potřebovat:
- ohnutou železnou trubku (ideálně o průměru 6 cm, dlouhou 215 cm, v ohybu pak 53,5, cm) a krátkou trubku (o průměru 8 cm a délce 60 cm) (A) -
- metr (B) -
- vrtáky do železa (C) -
- řetěz dlouhý 5 metrů (D) -
- 2 kusy jemného pletiva (E) - délka prvního z nich by měla být 198 cm, druhého pak 260 cm, výška je u obou stejná – 63 cm
- lihový popisovač (F) -
- palici (G) -
- nůžky na plech (H) -
- šroub s hákem a odpovídající matku (I) -
- 4 karabiny (J) -
- úhlovou brusku s řezným kotoučem na železo (K) -
- šrouby do železa (o délce 8 cm) s matkou (L) -
- klíče na dotažení (M) -
- kamení a štěrk (N) -
- vrtačku (O) -
- Dále si připravte starý železný sud, který poslouží jako vnitřek samotného ohniště. My jsme použili sud o průměru 58 cm (pokud zvolíte jiný, nic se neděje, jen mu musíte uzpůsobit některé rozměry). -
01.
Sud rozřízněte na dvě části tak, abyste u jedné získali požadovanou výšku. My jsme se rozhodli pro 60 centimetrů.
02.
Na místě, kam budoucí ohniště umístíte, vyhlubte s pomocí rýče mělkou díru přibližně o průměru 80 centimetrů.
03.
Doprostřed díry „zasaďte“ připravený seříznutý sud.
04.
Nyní přichází na řadu pletivo. Nejprve si připravte dva kusy pletiva výše popsaných rozměrů (198 x 63 cm a 260 x 63 cm).
05.
Každý z kusů pletiva spojte v kruh a pevně jej spleťte drátem.
06.
Menší z pletiv umístěte okolo sudu (mezi sudem a pletivem by měla zůstat maximálně několikamilimetrová mezera, spíše by mělo pletivo sud jemně obepínat).
07.
Vezměte zahnutou tyč a kousek pod ohybem do ní s pomocí brusky vyřízněte menší otvor.
08.
Tento otvor později poslouží k protažení řetězu.
09.
Přibližně ve výšce 1 metru vyvrtejte v trubce otvor pro háček (trubku provrtejte naskrz).
10.
Do vyvrtaného otvoru umístěte háček a utáhněte jej matkou. Háček bude sloužit k držení řetězu, s jehož pomocí budete moci později regulovat výšku roštu a přikládat.
11.
Vezměte řetěz a odměřte z něho tři 60centimetrové kusy.
12.
Na vyznačených místech řetěz „rozstříhejte“ pomocí štípacích kleští (pokud nebudete mít na kleště sílu, můžete řetěz rozříznout flexou).
13.
Na řadu přichází kratší z trubek. Tu zatlučte palicí do země v takové vzdálenosti od ohniště, aby ohnutý konec druhé z trubek, kterou do té kratší později zasadíte, směřoval do středu ohniště.
14.
Do trubky v zemi zasaďte zahnutou trubku a upevněte ji dřevěnými klínky. Obě trubky naskrz provrtejte.
15.
Nyní je pevně spojte pomocí šroubu a matky.
16.
Trubkou nyní skrz otvor, který jste si vyřízli na začátku, protáhněte zbylý kus řetězu (ten, který vám zbyl poté, co jste z něho odstřihli tři 60centimetrové kusy). Část řetězu by měla vykukovat ven.
17.
Druhý konec řetězu připevněte na háček.
18.
Nyní zbývá dodělat kamennou obrubu ohniště. Připravte si místo pro druhý z pletivových kruhů – pomocí lopatky odstraňte v okolí „opleteného“ sudu přebytečnou hlínu a kamínky.
19.
Větší pletivo umístěte okolo sudu tak, aby vám na všech stranách vznikl stejně velký prostor, do kterého přijdou kameny.
20.
Mezi pletiva nyní vkládejte kameny. Postupujte dokola, ze všech stran, abyste si zajistili, že kruh okolo ohniště bude opravdu pravidelný (pokud byste kameny mezi pletiva nasypali nejprve z jedné strany, mohlo by se stát, že se pletivo pod tíhou kamenů zdeformuje a o dokonalém kruhu si můžete nechat jen zdát).
21.
Kameny promíchávejte – větší s malými i se štěrkem.
22.
Když je obruba hotová, přichází na řadu rošt. Ten s pomocí 3 karabin uchyťte na tři připravené 60centimetrové kusy řetězu. Čtvrtou karabinou řetězy spojte a připevněte je k hlavnímu řetězu, který visí z trubky nad ohništěm.
23.
Když budete chtít oheň zapálit a pak do něj přikládat, rošt jednoduše zvednete pomocí řetězu, který je uchycen na háčku. Vyhnete se tak riziku popálení o horký rošt.