Článek
Grily se postupně stávají plnohodnotnou kuchyní a jejich nejrůznější příslušenství a doplňky umožňují připravit třeba celý oběd nebo pohoštění pro návštěvu.
Na čem grilovat?
Základní vybavení představuje rošt, nejčastěji se vyrábí z litiny, nerez oceli nebo z oceli s keramickým smaltovaným povrchem. Každý materiál má svoje klady i zápory.
„Samostatnou kategorii představují tály neboli desky, většinou z litiny nebo nerezu, případně ze žuly. Používají se spíše k restování než ke grilování v pravém smyslu slova. Například žebrované tály jsou perfektní na burgery, hladké restovací desky kromě masa zvládnou i sázená vejce, lívance nebo třeba bramboráky. Díky vyzařování žáru se litinové tály hodí i k prudké tepelné úpravě zeleniny,“ vysvětluje Václav Bartoš ze společnosti Outdoorchef.
Potřebné náčiní
Bez grilovacích kleští nebo lopatky a vidličky se patrně nikdo neobejde, to je základ, který byste měli doplnit minimálně kartáčem na čištění roštu. Každý ví, že syrové maso a další suroviny se mají pokládat na očištěný rošt (tál). Kdybyste ho neočistili, zbytky z předchozího grilování se patrně připálí, což není ani zdravé, ani chutné. Rošt se nabízí potřít například kůží ze slaniny, čímž se eliminuje riziko připečení.
Šikovné „drobnosti“
Bez ohledu na volbu zdroje (dřevo, plyn, elektřina) platí, že moderní grilování si žádá přístroj s poklopem, jenž se u některých grilů dá dokoupit zvlášť. Připravované pochoutky z masa nebo zeleniny zase „okoření“ dřevěné štěpky (grilovaným pokrmům dodají uzený nádech). U grilů na dřevo či dřevěné uhlí nebo brikety je šikovný podpalovací neboli startovací komín, který urychluje přípravu žhnoucích uhlíků. Když bude vybavený stojanem, nebudou z komína vypadávat kousky žhavého uhlí, důležité jsou i rukojeti.
Chybět by vám neměla ani speciální rukavice, přímo určené pro práci s grilem či krbem.
Nádobí a stojany
Mezi praktické vychytávky patří rošty s vyjímatelnou středovou částí, kterou lze nahradit například pánví wok, stojanem na drůbež, pánví na paellu a jinými komponenty. A protože na grilu se dnes už běžně vaří, užijete ještě hrnec, koš na zeleninu, stojan na žebírka či kotlety nebo držáky na špízy (můžou být i otáčecí). Grilovat se dá také v miskách, v nichž se pak pokrm může rovnou servírovat.
„Kromě jiných se používá litina, což je velmi odolný materiál, který se snadno rozpálí na vysokou teplotu a dokáže si ji dobře udržet," říká Václav Modelský ze společnosti Weber-Stephen.
Praktické doplňky
Pizza z grilu chutná ve srovnání s pizzou z trouby nesrovnatelně lépe. Pro její přípravu stačí pizza kámen. Její variací může být calzone neboli pizza kapsa, v tomto případě se hodí k tomu určené formy.
„S burgery zase pomůže speciální lis. V něm umleté maso zmáčknete, a tím se zčásti zbavíte vzduchu. Burger je pak kompaktnější, na grilu se nezkroutí a šťávy zůstávají uvnitř. Kdo má rád sladké, užije také silikonové formy, nejen na muffiny. Kvalitní silikon je vhodný rovněž pro použití na gril, protože zvládne velmi vysoké teploty, až 240 °C,“ podotýká Václav Bartoš.
A která pomůcka se při grilování osvědčila vám?