Článek
Každý byt či dům má svůj příběh. Když se starší manželé žijící mimo Prahu rozhodli koupit garsonku v hlavním městě, neuvažovali o stěhování.
Bydlení pro turisty
„Mini byt krátkodobě pronajímají turistům. Peníze za pronájem jim poslouží jako přivýdělek a pomůžou hlavně v době, až budou v důchodu. Musím říci, že jejich myšlenka postarat se o sebe sami a nespoléhat se jen na stát mě hodně oslovila,“ říká interiérová designérka Markéta Aniolová z Urban Sphere Interior, která zařízení garsonky navrhovala.
Světlé barvy zvětšují
Garsonka se nachází v nově zrekonstruovaném objektu jedné pražské usedlosti, stavební proměny tedy nebyly nutné. Díky zamýšlenému záměru užívání bytu ho designérka více pojala jako hotelový pokoj, základní princip se však dá aplikovat i na jiné mini prostory, což platí jak pro zvolené barvy, bílou a jemně šedou, tak pro nábytkové kusy jednoduchých tvarů.
Co se řešilo?
Nešlo jen o malý prostor. Při jeho zařizování se muselo počítat se šikminami a nikou v hlavní místnosti. „Nika má tvar nepravoúhlého obdélníku 1,26 x 0,59 metru, navíc z jedné strany vyčnívá do prostoru část zakončená dřevěným sloupem. Sem jsem umístila kuchyňku. Stejně jako skříně ji vyrobil truhlář na míru, jinak by to s ohledem na ne zcela pravé úhly a málo místa ani nešlo,“ uvádí designérka. Do kuchyňky se vešlo základní nádobí, konvice, kávovar, dřez a lednička.
Televize na dosah
Garsonka nemá chodbu, hned za dveřmi se nachází prostor na odkládání bot a svršků, na nějž volně navazují vestavné skříně a sedačka.
Tu doplňují mobilní stolečky, které se před proměnou místa na sezení v místo na spaní přenesou do volného prostoru vedle skříně. V bytě je také internet a televize, která se zavěsila na příčku, jež je součástí niky. Poskytuje ideální pozorovací úhel jak přes den, tak i večer z rozložené sedačky.
Úložné prostory originálně
Ač by se zdálo, že v daném prostoru si nelze s ničím vyhrát, opak je pravdou. Důkazem jsou vestavné skříně, u nichž jsou dvířka řešená asymetricky – přesně kopírují sklon šikminy v místnosti. Najdete v nich police a tyč na ramínka, jako v každé jiné skříni. Druhá skříň má dole vyklápěcí peřiňák, který je tak hned po ruce, horní část se vybavila policemi (na ložní prádlo, ručníky a podobně).
Spaní kvalitně
Najít optimální pohovku, na které se bude dobře sedět i ležet, se zdá být snadné, ale praxe ukazuje opak.
„Hledání mi zabralo delší čas, protože u rozkládacích sedaček se stává, že nejsou pohodlné na sezení právě kvůli systému rozkladu. A ještě se musela vejít do striktně daného prostoru. Ale podařilo se. Sedačka v rozloženém stavu zabírá přibližně 200 x 205 centimetrů a nachází se asi devět centimetrů od příčky,“ vysvětluje designérka Markéta Aniolová.
Je dostatečně široká pro dvě osoby, byť ta, která bude spát na straně poblíž skříní, musí počítat s mírným artistickým výkonem. Kdyby se jí v noci chtělo na toaletu, je třeba se překulit přes vedlejšího spáče. To ale zase v případě spaní na několik nocí není žádný problém.
Máte zkušenosti s bydlením v mini prostorách nejen v době dovolené? Napište nám jaké!