Článek
Nebýt legendárních hereček, žádnému návrháři by se možná nepodařilo zpopularizovat mikroskopické sluneční brýle, perlové náhrdelníky nebo malé černé. Kdo přesně je proslavil a které kousky oblékáme s radostí ještě dnes?
Flashdance (1983)
Ve dne svářečkou, v noci tanečnicí… Jennifer Beals (55) ztvárnila v muzikálu Flashdance režiséra Adriana Lyna (78) dívku, která se touží dostat na konzervatoř. Písně What a Feeling i Maniac se hrají na diskotékách stále a dodnes z nich běhá mráz po zádech. Kromě chytlavého soundtracku uchvátila diváky také herečka s dokonalým tělem a kudrnatými vlasy. Obyčejnou šedou mikinu na jedno rameno chtěla po premiéře snad každá žena, stejně jako pletené návleky, jež hlavní aktérka oblékala během náročných tréninků. I ty se koncem devadesátých let dočkaly vzkříšení a dívky je nosily k džínám i sukním.
Matrix (1999)
Akční sci-fi tehdy ještě bratrů Andrewa a Laurence Wachovských, z nichž jsou dnes sestry Lilly (51) a Lana (54), si zamilovaly všechny generace, a kdo Matrix neviděl, jako by nebyl. Role počítačového hackera se ujal charismatický Keanu Reeves (54) a bojovnici Trinity zahrála Carrie Anne Moss (51). Černé kostýmy hlavních hrdinů jsou stejně kultovní jako samotný snímek a důležitou součástí jejich garderoby byly také ikonické mikrobrýle s tmavými skly. Loni představovaly miniaturní obroučky v módním světě opět žhavý trend.
Snídaně u Tiffanyho (1961)
Víte, proč vám v šatníku visí malé černé? Není za tím nikdo jiný než módní ikona Audrey Hepburn (✝63). Poté, co je jako Holly Golightly předvedla ve snímku režiséra Blake Edwardse (✝88) Snídaně u Tiffanyho, zachvátila celý svět nákupní horečka. Krom tmavých šatů proslavila také luxusní perly, elegantní trenčkot a balerínky. Úchvatná herečka je obrovskou inspirací tisícům žen i módním designérům a její styl se dodnes snaží, někdy s úspěchem, jindy s nezdarem, napodobit. Pravá Audrey Hepburn však byla jenom jedna.
Bonnie a Clyde (1967)
Režisérský počin Arthura Penna (✝88) katapultoval příběh zločineckého dua do žebříčku nejoblíbenějších filmů v historii. Warren Beatty (82) jako Clyde a Faye Dunaway (78) alias Bonnie si hravě získali srdce diváků, přestože záporné postavy se takové popularitě většinou netěší. (A právě tyto dvě hvězdy byly u jednoho z největších trapasů v dějinách Oscarů.) Krásná lupička a vražedkyně oživila barety, dvouřadá saka, elegantní kostýmky i kostkovaný vzor. Být gangsterkou zkrátka ještě nikdy nebylo tak šik!
Annie Hall (1977)
Režisér a hlavní hrdina v jednom Woody Allen (83) natočil komedii, která získala hned čtyři Oscary. Sošku za nejlepší ženský herecký výkon si odnesla Diane Keaton (73), která roli venkovské dívky zahrála opravdu na jedničku. Kostýmy Annie Hall se skládaly převážně z pánských prvků a mnohé kousky přinesla z vlastní skříně sama herečka. Vesty, kravaty, klobouky i kalhoty s puky patří do dandy stylu (Ovládáte módní názvosloví?), který herečka miluje a stal se základem jejího originálního stylu.
Vzpomínky na Afriku (1985)
Sedminásobný oscarový snímek s Robertem Redfordem (82) a nezapomenutelnou Meryl Streep (70) v hlavních rolích natočil režisér Sydney Pollack (✝73) podle životního příběhu dánské spisovatelky Karen Blixen (1885–1962), kterou okouzlila krása exotické Keni. Romantický film plný lásky i bolesti přinesl kromě poutavé podívané na výsluní i safari styl. V dámské módě se objevuje každoročně v letních měsících a nejinak je tomu i letos.
Kleopatra (1963)
Osud egyptské královny se stal předlohou pro mnoho uměleckých zpracování. Velkofilmu s Elizabeth Taylor (✝79) se však žádné nevyrovná. Kleopatra, kterou ztvárnila, vystřídala 65 kostýmů a jejich celková hodnota čítala tehdy neuvěřitelných 130 tisíc amerických dolarů. Styl šperků, jež herečka v snímku oblékla, je v klenotnických dílnách populární i dnes. Čas od času se vynoří hadí náhrdelníky, prsteny či zlaté náramky na paži v kolekcích luxusních značek i levnějších bižuteriích.