Článek
Postup
01.
Syrové sádlo nakrájejte na kostky a zvolna vyškvařte. (V receptu na škvarkovou pomazánku najdete postup, jak vyškvařit sádlo a škvarky.) Jakmile škvarky zlátnou, přidejte nadrobno nakrájenou cibuli a utřený česnek a pomalu duste do změknutí.
02.
Hotové sádlo odstavte z ohně a počkejte, až prochladne. Do vlažné směsi postupně vmíchejte vepřovou krev. Dochuťte kořením, solí a pepřem podle chuti (raději o chlup více, vařením se chuť zmírní). Michal Hromas neprozradil, jaké koření použil. Francouzi při přípravě boudin noir používají například bílý pepř, badyán, zázvor, hřebíček, muškátový oříšek, koriandr, skořici či tymián. Můžete zkusit naše paštikové koření.
03.
Čisté a propláchnuté střevo nasaďte na trychtýř a na konci zavažte. Trychtýřem plňte ještě vlažnou směs do střeva a po naplnění ho pevně zavažte.
04.
Naplněná jelítka táhněte ve vodě při teplotě do 80 stupňů Celsia asi hodinu. Uvařená jelita opatrně vyjměte a nechte vychladnout.
05.
Na másle dozlatova opečte oloupané a nakrájené hrušky, přihoďte nakrájené jelítko a také ho osmažte, aby se ohřálo. Zahřejte panáka kvalitní hruškovice, polijte jím jelítka a zapalte. Když alkohol vyhoří a zůstane jen fantastické hruškové aroma, přidejte k flambovaným jelítkům a hruškám kousek rokfóru (měl by mít pokojovou teplotu) a můžete podávat.
Tip: Podávejte s čerstvým pečivem.
Chcete poznat Martina Hromase v akci? Podívejte se na pořad Ze dvora na Stream.cz.
Chutná vám spojení masa a ovoce? Vyzkoušejte vepřové kotlety na jablkách a cibuli, hovězí špízy s ovocem, jehněčí kýtu s jablíčky anebo restrovaná játra s jablky. Chutnat vám bude i roštěná zapečená se švestkami.