Článek
Jasně, ani fialová, natož růžová, nebudou patřit k těm barvám, jež doma používáte nejčastěji. Tou je bílá a různé odstíny béžové, hnědé či šedé – ostatně tyto neutrální barvy se také doporučuje použít v interiéru jako základní, protože se snadno doplní těmi výraznějšími. Navíc přemíra růžové přestává působit žensky, může připomínat až vykřičený dům, a příliš mnoho fialové zase evokuje chlad a odstup, tedy opak toho, co nazýváme hřejivým domovem.
Jak na ně
„Fialová je velmi módní, ale musíte s ní zacházet opatrně. Kdo ji zvolí, měl by ji mít vysloveně rád. Patří k těm barvám, jež pohlcují světlo a obecně platí, že působí chladně. Ovšem to lze ,napravit´ použitím vhodného odstínu,“ vysvětluje designérka Věra Tomíčková z Toto studia. A jak si stojí růžová? Ta naopak patří mezi teplé barvy. Přitom vůbec nemusí vypadat kýčovitě, jak dokládá Pokoj snů pro malou slečnu: Je krásný a vydrží až do dospělosti.
Tady jim to bude slušet
Když to vezmeme od podlahy, zde se objevují na kusových kobercích. Při výmalbě se hodí jako doplňkové barvy na jednu dvě stěny nebo třeba výklenek, případně zkuste fototapetu se zajímavým motivem. Efektně budou fialová a růžová také vypadat na záclonách, závěsech či jiném stínicím prvku.
V určité míře působí dobře i na nábytku, například fialová můžou být některá dvířka skříněk či šuplíků, nebo ji použijte solitérně, třeba na odkládacím stolečku či knihovně. A skvělé jsou samozřejmě na doplňcích (bytový textil, nádobí, vázy a jiné dekorativní prvky, svítidla…).
V rozumné míře
„Chcete-li tyhle barvy využít na větších plochách, vhodnější jsou jednobarevné,“ připomíná designérka. Anebo s jednoduchým, nepříliš strukturovaným vzorem. U vzorů výraznějších, například velkých a členitých květin, si dejte pozor – pokud byste je použili třeba na záclony, zvažte, zda se nebudou „tlouct“ s dalšími dezény, jež máte na tapetě, čalouněné sedačce a podobně.
Kam ano, kde raději ne
Některé místnosti si o fialovou doslova říkají, mezi ně patří ložnice, často bývá k vidění v obývacím pokoji, ale třeba i v kuchyni (zde dobře využijete její „chlad“). A pak také v dětských pokojích, třeba i pro studenty.
„Příliš se nehodí tam, kde je málo světla a jde o malé prostory, tedy do chodeb a vstupních hal bez oken. Kvůli svému optickému působení bych ji nepoužila ani do koupelny,“ říká Věra Tomíčková. A dodává, že zde by nevsadila ani na růžovou, protože ta v zrcadle „obarvuje“ tělo, což by vám nemuselo příliš lichotit. Naopak tradiční je hlavně v dívčích pokojích.
Barvy jako kamarádky
Fialová i růžová si velice dobře rozumí se zmiňovanými univerzálními barvami. A z nich také vyplývají i vhodné materiály. Ostatně posuďte sami, jak pěkně může vypadat fialová v kombinaci se dřevem či jeho imitacemi, jako perfektní dvojíce se jeví spojení fialové či růžové s různými odstíny šedé (nápodoba kamene nebo betonu) a samozřejmě i bílé nebo nábytku či bytových prvků ze skla.
Všechno záleží na vašem pocitu; pokud vám vysloveně sedí fialová, nebo i růžová, obklopte se jimi. Ale jak už jsme zmínili – používejte je s mírou!
Nezapomeňte, že barvy jsou vnímány mnohem intenzivněji než tvary, a proto je velmi důležitá i volba jejích odstínů a kombinace s dalšími doplňky.