Článek
Každý ví, že během těhotenství by si žena měla alkohol odepřít. Jeho pravidelnou nebo nárazově vysokou konzumací totiž může nenarozenému potomkovi přivodit fetální alkoholový syndrom (FAS). Mnoho maminek u batolat přehnaně řeší stravu, a přitom jsou v těhotenství schopné mu s klidem „nalít“ alkohol – jed pro matku i dítě.
Co je fetální alkoholový syndrom
FAS je závažné postižení, které vede k rozvoji vrozených vad, neurologických poruch a poruch chování. V Česku je ročně diagnostikován asi u 300 novorozenců. A další až tři tisíce dětí se u nás rodí s poruchou fetálního alkoholového spektra, která je také způsobena pitím v těhotenství. Má sice mírnější projevy než FAS, ale i tak život nepříjemně ovlivní: spočívá především v poruchách učení, vývojových poruchách řeči a potížích se soustředěním.
S následky mateřské nerozvážnosti se tak člověk může potýkat celý život. „Proč vůbec pít v těhotenství alkohol, když víte, že miminko poškozuje?“ ptá se lékařka Hana Mojžíšová s tím, že nejjednodušší způsob, jak těmto závažným problémům předcházet, je nekonzumovat nic, co dítěti škodí. A že alkohol patří mezi nebezpečné látky, to je bez debat.
Jak alkohol poškozuje plod
Alkohol se dostává do matčina krevního oběhu a poté prochází placentou přímo k plodu. Jinými slovy – je to jako byste alkohol podávali miminku přímo v děloze. Děťátko alkohol odbourává pomalu, a proto na něj vysoké dávky této jedovaté látky působí delší čas. To ztěžuje zásobování kyslíkem a stoupá tak riziko poškození mozku a špatného vývoje tkání i orgánů. Riziko je přitom nejvyšší v prvním trimestru, protože právě tehdy prochází plod zásadním vývojem, ale především mozku škodí po celou dobu.
Škodí nejen etanol
Metabolismus alkoholu, tedy etanolu, se u každého člověka liší a závisí na geneticky dané enzymatické výbavě. „Děti těhotných žen, které alkohol obecně špatně tolerují, mohou být ohroženy více než plody matek, které jej odbourávají lépe,“ varuje biochemička Michaela Bebová. A upozorňuje, že kromě etanolu, o jehož negativních účincích na vyvíjející se plod není pochyb, obsahují alkoholické nápoje také plísňové toxiny (pivo), vedlejší produkty kvašení (různé jiné alkoholy) nebo rozličná aditiva (třeba syntetická barviva).
A nic z toho plodu rozhodně neprospívá, ani pokud matka etanol dobře metabolizuje: dobrá tolerance alkoholu by rozhodně neměla sloužit jako argument pro jeho konzumaci v těhotenství! „Alkohol tělu celkově nepřináší nic dobrého a v těhotenství, kdy dítě přijímá totéž co matka, obzvláště ne,“ souhlasí nutriční poradce Petr Bažan z opavské poradny Prajzská Nutri.
Jak se FAS projevuje
Závažnost příznaků se liší případ od případu. Lékaři existenci FAS obvykle odhalí hned při narození kvůli nízké porodní hmotnosti a typicky deformovaným rysům: menší hlava, vady očí (povislá víčka do vnitřních koutků) a ušních boltců, plochý a krátký nos, hladká kůže mezi horním rtem a nosem bez typického záhybu nebo abnormálně malá dolní čelist. Objevují se také různé deformace prstů i kloubů a kostí. A to je jen to, co je vidět pouhým okem.
Závažné dopady na celý život
Co na první pohled vidět není, jsou srdeční vady, vady močopohlavního ústrojí a především poškození mozku: snížený intelekt a poruchy chování (hyperaktivita, nervozita, silná náladovost a impulzivita) i učení. Tyto potíže se obvykle projevují postupně v průběhu růstu. Děti s FAS mívají také potíže s duševním zdravím, mohou trpět depresí, úzkostmi a inklinovat k různým závislostem.
Léčba neexistuje
Smutné je, že na FAS neexistuje lék ani léčba, které by dítě dokázaly zbavit následků působení alkoholu. Vždy se řeší jen jednotlivé konkrétní potíže a poruchy, které u dítěte syndrom způsobil, ovšem zcela napravit se většinou nedají. Jediný způsob, jak rozvoji FAS předejít, je vyhnout se v těhotenství popíjení alkoholu.
Fetální alkoholový syndrom
- Jiný název - FAS
- Popis - Soubor vrozených vad a poruch, které jsou vyvolány působením alkoholu během těhotenství.
- Příznaky - Typicky deformovaný obličej, vady vnitřních orgánů, deformace kostí a kloubů, poruchy intelektu, učení i chování, psychické potíže
- Léčba - Léčba neexistuje, řeší se jen jednotlivé problémy a poruchy.
- Statistika - Ročně je v ČR diagnostikováno cca 300 dětí s FAS, další tisíce trpí menším alkoholovým postižením, tzv. poruchou alkoholového fetálního spektra (FASD).
- Prevence - Nepít v těhotenství alkohol, a to ani příležitostně. Poškodit plod může i jednorázová vysoká dávka alkoholu.