Článek
K posílení imunity a vyladění střevní mikroflóry dobře poslouží fermentované potraviny. Vedle kvašeného zelí, okurek nebo asijského kimchi můžete takto připravit i zázvor. Zvládnete to doma a pochoutku připravíte tak dokonce i nápoj.
Na rýmu i zvracení
Kořen zázvoru je spolehlivým pomocníkem na řadu neduhů. „Zázvor se osvědčil při nevolnostech a zvracení různého původu, přičemž netlumí pozornost jako některé jiné prostředky,“ prozrazuje MUDr. Jiřina Bartůňková, přednostka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK. Hodí se v těhotenství, při nevolnosti během cestování i žaludeční nepohodě. Zázvor se ale může pochlubit i protizánětlivými a antibakteriálními účinky, což oceníte při chřipce, rýmě i dalších nemocech. Přispívá k normální hladině cukru, podporuje metabolismus a pomáhá při migrénách. V zimě by ale neměl na jídelníčku chybět už proto, že prohřívá organizmus.
ZVLÁDNETE TO HRAVĚ:
Kvašení supluje líná střeva
Zázvor v sobě skrývá řadu cenných látek, za všechny jmenujme alespoň gingerol či shogaol. Pokud ale střeva nejsou v kondici, nedokážou tyto látky využít naplno. Fermentování neboli kvašení pomáhá potravu předpřipravit. „Z fermentované potravy vaše tělo lépe využije obsažené živiny,“ prozrazuje MUDr. Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu. Pokud zázvor projde procesem fermentace, přetváří se gingerol a shogaol v biologicky dostupnější paradol, významný antioxidant s protirakovinnými účinky.
Zázvor tedy nemusíte přidávat jen do čaje, polévek či kari. Léčivý kořen fermentujte – ať už samotný, jako jednu z ingrediencí do pickles nebo v podobě osvěžující limonády.
Fermentovaný zázvor
Potřebujete kořen zázvoru o velikosti dlaně, lžíci soli, lžíci kurkumy, šťávu z půlky citronu a vodu.
Zázvor oloupejte a nakrájejte na plátky. Vložte do sklenice a přidejte koření. Svařte litr vody se solí, nechte trochu zchladnout a vlijte do nádoby, aby byl zázvor zcela pod hladinou. Zatižte a nechte týden fermentovat. (Jak fermentovat) Poté ho vyndejte a skladujte v čisté nádobě v lednici. Tak by vám měl vydržet týdny. K jídlu si ho dejte, kdykoliv to se bude hodit: oblíbený je k sushi, do asijských omáček, přidat ho můžete i do salátů nebo k dušenému masu těsně před podáváním.
Zeleninové pickles se zázvorem
Připravte si čínské zelí, tři mrkve, ředkev, cibuli, jablko, červenou řepu, kousek pórku, dvě lžíce strouhaného zázvoru a lžičku soli, případně další koření dle chuti.
Pórek, cibuli a zelí nakrájejte, zbylou zeleninu nahrubo nastrouhejte, zázvor a jablko najemno. V misce promíchejte, osolte, přidejte dle chuti koření jako libeček, kmín, anýz, kopr nebo křen. Rukama promačkejte, aby se uvolnila šťáva. Poté pěchujte do dobře vymyté sklenice tak, aby zelenina zůstala ponořená ve vlastní šťávě, jinak začne plesnivět. Poté ji zatižte: omytým kamenem, menší sklenicí naplněnou vodou, pořídit můžete i kvašák s víčkem nebo speciální pickles soudek. Vše uložte do širší misky, během fermentace může ze sklenice přetékat šťáva. Nechte na tmavém a chladném místě pracovat asi týden. Je-li zelenina měkká a pěkně nakyslá, máte hotovo. Pickles uložte do lednice, kde se proces kvašení zastaví, vydrží několik měsíců.
Fermentovaná zázvorová limonáda
Potřebujete tři lžíce strouhaného zázvoru, šťávu z poloviny citronu, dvě lžíce cukru, 200 ml vlažné vody a speciální kvasinky, které koupíte na internetu pod označením GBP (ginger beer plant). Nahradí je i pekařské droždí, ale v nápoji zanechá specifický odér.
Oloupaný nastrouhaný zázvor přelijte vodou, přidejte citron a cukr a nechte půl hodiny louhovat. Poté přeceďte přes sítko, přidejte kvasné krystaly a nechte při pokojové teplotě ve sklenici zakryté plátýnkem fermentovat tři dny. Hotový nápoj přeceďte, krystaly uschovejte pro další použití, nápoj v lednici vydrží minimálně týden.
ZAMĚŘENO NA IMUNITU:
Kvašení je zkrátka jedním z nejstarších způsobů konzervace zeleniny. Pokud vás neoslovil přímo zázvor, můžete vyzkoušet korejské kimchi, kvašenou sóju v podobě tempehu nebo vás třeba osloví tradiční kysané zelí. Na jeho výrobu vám stačí jen sůl a kmín a neprůhledný plastový kbelík, který zabrání přístupu světla.