Článek
Fermentované potraviny prošly tzv. mléčnou fermentací, kvašením. Jedná se o proces, kdy se bakterie v potravě živí cukrem a škrobem, čímž vytvářejí kyselinu mléčnou. To uchovává potravinu dlouho čerstvou a vytváří prospěšné enzymy, vitaminy skupiny B, omega-3 mastné kyseliny a různé kmeny probiotik. Všechno dohromady pak představuje skutečný elixír zdraví pro celé tělo.
Je libo jogurt nebo rychlokvašky?
Lidé u nás i po celém světě jedí mléčně kvašené potraviny již po staletí. A vědí proč. Kvašení zachovává v potravinách cenné živiny a formuje je do lépe stravitelné podoby. Proto tradiční kysané zelí či rychlokvašky nebo domácí kysané mléčné výrobky prospívají trávení a chováme je jako jedinečné národní dědictví.
Podle Petry Schäferové, výživové odbornice ze společnosti Fitkouč, pravidelná konzumace těchto potravin zlepšuje stav různých kožních i trávicích problémů. MUDr. David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny doporučuje alespoň jednou denně malou misku kvašené zeleniny, třeba právě kysaného zelí: „Jedna taková porce odpovídá celému balení probiotik v kapslích.“ Známými zástupci fermentovaných potravin jsou jogurty, kefíry, sýry, tvaroh, zmiňované kysané zelí a kvašená zelenina obecně. A jistě znáte asijské speciality, například nápoj kombucha či zelí kimči.
Co vám pravidelná konzumaci fermentovaných potravin přinese?
1. Posílíte imunitu
Kvašené potraviny přinášejí do trávicího systému prospěšné bakterie jménem probiotika, která v něm nastolují bakteriální rovnováhu. V knize „Zdravé střevo“ David Frej uvádí, že konzumace probiotik dokáže ovlivnit zácpové a průjmové stavy nebo vznik rakoviny tlustého střeva či střevní záněty.
„Probiotika se podílejí na zvládnutí patogenů přítomných v potravě, podporují imunitní systém, pozitivně ovlivňují infekce, ekzémy, astma a alergie, tlumí laktózovou intoleranci, žaludeční vředy, hladinu tuků v krvi a záněty. Takže také zabraňují vzniku kardiovaskulárních onemocnění, podporují vstřebávání vápníku a posilují tak kosti,“ rozvádí lékař. Ačkoliv účinky jednotlivých potravin stále nejsou dostatečně ověřeny klinickými studiemi, vliv na mikroflóru a s ním spojené pozitivní účinky na zdraví a obranyschopnost jsou nezpochybnitelné.
2. Lépe využijete živiny a snáze zhubnete
Mléčně kvašené potraviny nastolují rovnováhu střevních bakterií a zajišťují dostatek zažívacích enzymů. Díky tomu tělo absorbuje více živin ze zkonzumovaných potravin. To znamená, že si organismus vybere, co potřebuje, a zbytek bez problémů vyloučí.
Zbavíte se zácpy, zažívacích problémů a při současné úpravě jídelníčku zefektivníte snahy o hubnutí. Je totiž k ničemu, když jíte, jak byste měli, ale organismus nedokáže živiny zužitkovat a vyloučí je jako odpad! Pravidelným pojídáním potravin vzniklých jako produkt mléčného kvašení situaci srovnáte a uvedete všechny trávicí procesy do harmonie. Výsledek? Tělo bude fungovat, jak má – a s tím souvisí i úprava hmotnosti.
3. Ušetříte peníze
Každodenní konzumace kvašených pochoutek podpoří celkové zdraví a pravděpodobně vám ušetří peníze za doplňky stravy i léky. A přitom nemusí být vůbec nákladná. S pomocí kuchyňské či mořské soli zkvasíte mnoho potravin velmi levně a přímo doma. Jako věrný příklad poslouží třeba u nás tolik oblíbené „kvašáky“, kyselé zelí nebo jiná kvašená zelenina. Doma si můžete připravit i jogurt (a nepotřebujete ani jogurtovač – vystačíte si s mlékem a pár lžícemi jogurtu s živými kulturami).
Chcete vyzkoušet i něco trochu nevšedního, s nádechem exotiky? „Tibetskou houbu k výrobě kefíru obvykle seženete zdarma, neboť se velmi snadno množí, a tak každý, kdo ji sám používá, velmi rád kousek daruje,“ radí Petra Schäferová. „Kvalitní domácí kefír pak doma za několik hodin vznikne pouze za cenu mléka, které k jeho výrobě použijete,“ dodává.
A jaké zkušenosti máte s fermentovanými potravinami vy?