Článek
Lagom je nový styl na vzestupu, jehož hlavním krédem se stala rovnováha. Uplatnit se dá všude: jak ve vztazích mezi lidmi a přístupu k životu, tak i v oblékání nebo právě v bydlení.
Základní charakteristika
Slovo lagom pochází ze Švédska. Jak ho charakterizovat? „Zásadní je rovnováha, minimalismus, funkčnost, recyklace a spojení s přírodou,“ uvádí designérka Michaela Szilágyiová z Free Architects. Stačí jen vystihnout správnou míru. Například z pohledu barevnosti, která vychází z neutrálních šedivých odstínů, bílé a tónů dřeva či dalších přírodních materiálů. Aby vznikl útulný interiér, doplňkově je „proložte“ živějšími barvami, třeba modrou, žlutou, růžovou…
Napříč bytem
Vzato prakticky, pak by stěny mohly být bílé, doplněné šedou, pastelově modrou či růžovou. „Můžete použít také různé obrazce. A totéž platí i u tapet. Volte tapety buď s přírodním motivem, nebo s geometrickými tvary, tedy trojúhelníky, jinými víceúhelníky a kolečky. Na stěně lze vytvořit velký obraz pomocí malých rámečků se stejným či podobným motivem,“ uvádí příklady Michaela Szilágyiová.
Nebojte se spojovat staré s novým, avšak pozor, rustikální kousky z tmavého dřeva sem nepatří. Přednost mají jednoduché tvary rovněž v bílé barvě, pastelových odstínech nebo v tónech dřeva. Podlaha je ideální dřevěná, avšak nedělejte si s tím zbytečně hlavu, vhodný dekor lze vybrat i v laminu nebo vinylu. Díky důrazu na přirozenost vedou materiály s matným povrchem, často se používají přírodní textilie a doplňky.
Z chodby do obýváku
Myšlenka, že méně je více, se dá realizovat hned za vstupními dveřmi. „V chodbě stačí jednoduchý plstěný panel s věšákem, úložný prostor pro boty a zrcadlo vsazené do starého rámu z bazaru. Nebo využijte staré bedýnky, které lze namořit, pomalovat, oblepit z vnitřní strany tapetami, prostě přizpůsobit barevnosti a náladě interiéru,“ nabízí tip designérka Gabriela Benková z Beladesign. A dodává, že bedýnky můžou posloužit i v dalších místnostech, včetně obýváku, kde je doplníte o rámy skříněk bez čílek.
K tvarově minimalistické sedačce se nabízí přidat solitérní křesla, třeba na čtení. Čalounění je příjemné, ovšem nebojte se ani ratanu s kovovou kostrou. Roli efektního doplňku zastoupí kusový koberec, jenž může barevně ladit se sedačkou nebo se svítidly, nebo zkuste kožešinu. Jemnou hravost pak vnesou barevnější přehozy na sedačku a polštářky ve žluté či zelené.
Proměna kuchyně a koupelny
„Kdybych navrhovala kuchyň v lagom stylu, doporučila bych dřevěné židle strohého stylu a k tomu pěkný kousek z doby našich babiček, například starou ,tonku´ či posezení od Jindřicha Halabaly z bazaru. A jednoduchý dřevěný stůl. K tomu volte lustr z přírodního materiálu, ale originálně bude vypadat i obyčejná větev, kterou omotáte barevným elektrickým kabelem, na jehož konci je žárovka,“ uvádí designérka Hedvika Novotná z NOVOdesign. Aby se vám na židlích sedělo pohodlně, přidejte podsedáky, klidně vlastní výroby.
A jak naložit s koupelnou? Stejně harmonicky a střídmě. Ač lagom preferuje přírodní materiály, neznamená to, že tady nemůžete mít imitace dřeva, což je praktické zejména ve špatně odvětrávaném prostoru.
Vyklidněná ložnice
Dětský pokoj je svět sám o sobě, zato v ložnici se „vyřádíte“. Jak podotýká Gabriela Benková, právě tady by se měl nejvíce odrazit prvek rovnováhy. Postel může být z palet, na ni položte vyšší matraci. Ještě přidejte kvalitní lůžkoviny, ložní prádlo a přehoz třeba z bavlny či lnu. Chcete netradiční noční stolek? Poskládejte na sebe staré knížky různých velikostí a rozměrů.
„Klasickou skříň může nahradit dřevěná tyč na ramínka a police. Na strop lze připevnit konzole nebo lanko k pověšení textilního závěsu, třeba s přírodními vzory. A dále použijte minimum dekorací. Nad čelo postele zavěste ručně tkaný koberec, prostor osvěží závěsné rostliny, můžete je ale také postavit do některého rohu. Veškeré dekorace by měly přispět k tomu, že se ložnice stane oázou klidu,“ zdůrazňuje Gabriela Benková. Jen pak se v ní budete cítit spokojeně.
Ovšem k tomu pocitu významnou měrou přispívá nejen to, jak si domácnost zařídíte, ale také, s kým ji sdílíte.