Článek
Ve skutečnosti nehrají zásadní roli krevní skupiny, o kterých se mylně v této souvislosti často hovoří, ale Rh-faktor, který symbolizuje znaménko plus nebo minus za krevní skupinou. V Evropě má 84 % populace Rh-faktor pozitivní. Pokud však patříte mezi ženy s Rh-faktorem negativním a chystáte se počít miminko, pozor, opravdu vám hrozí jisté riziko.
Kdy být obezřetná?
Jediná nebezpečná kombinace Rh-faktoru rodičů je: matka – negativní, otec – pozitivní. Pokud totiž dítě zdědí pozitivní Rh-faktor po otci, ve větší či menší míře nastává souboj mezi matčiným tělem a plodem.
Co se děje v těle při těhotenství?
Jedná se o takzvanou nesourodost Rh-faktorů neboli Rh inkompatibilitu. V porodnictví se tento problém posuzuje jako poměrně závažný. První těhotenství obvykle bývá bez potíží. Problém nastává během porodu, kdy se krev dítěte a matky mísí. Žena si tak vytvoří protilátky na pozitivní krvinky, které mohou mít fatální následky při dalším těhotenství.Proto je do 72 hodin po porodu rodičce stříknuta injekce s imunoglobulinem anti-D – látkou, která zničí pozitivní krvinky, a zastaví tak proces vytváření dalších a dalších protilátek proti nim –tím se však ne vždy eliminují problémy pro příště, jestliže má totiž matka dobrý imunitní systém, může si i navzdory injekci vytvořit nebezpečné množství protilátek.
„Červené krvinky u Rh pozitivního plodu mohou přestoupit placentou během těhotenství, častěji však při porodu nebo potratu. Je-li matka Rh negativní, postačí i malé množství těchto krevních elementů k tvorbě protilátek v mateřském oběhu. V další graviditě, jestliže je plod Rh pozitivní, přestupují anti D protilátky placentou a vážou se na povrch červených krvinek plodu (navzdory podání injekce po prvním porodu). Dochází k rozkladu těchto krvinek, při lehčím postižení dochází u plodu k chudokrevnosti. Těžší stupeň se projevuje novorozeneckou žloutenkou a zvětšením jater a sleziny plodu, nejtěžší forma pak generalizovaným otokem plodu," varuje MUDr. Bronislav Hošek.
Co když chci další miminko?
V praxi se bohužel stává, že i druhé dítě zdědí pozitivní Rh-faktor po otci. Pokud matka po prvním porodu dostala imunoglobulin, čeká ji to i podruhé. Přesto však do oběhu plodu pronikají vytvořené protilátky – pokud se jich vytvořilo příliš, začnou rozkládat krvinky nenarozeného dítěte. Miminko je tedy v ohrožení. V některých případech dochází dokonce i k úmrtí dítěte. Jedno je jisté, šťastný start do života ho často nečeká. Musí podstoupit výměnu krve, a pokud přežije následky, poškození mohou být nenávratná. Proto vždy na prvním místě myslete na prevenci.
Co mám tedy dělat?
Rozhodně nepodléhejte panice. Nemusíte si hledat partnera se stejným Rh-faktorem ani upustit od myšlenky mít děti. „Prevencí je vyšetření krevní skupiny a Rh systému. Při nutnosti transfuze v dětství a dospívání ženy pak pečlivý výběr kompatibilní krve. V těhotenství je pak u Rh negativní ženy nutná pravidelná kontrola protilátek anti-D. Důležitým pokrokem pak bylo zavedení podání lidského imunoglobulinu anti-D ženám Rh negativní po porodu dítěte Rh pozitivního, nebo po potratu a mimoděložním těhotenství,“ dodává Bronislav Hošek.
- Jestliže máte faktor Rh negativní a na miminko se teprve chystáte, rozhodně požádejte partnera, aby si zjistil svůj Rh-faktor.
- Pozor, pokud jste někdy podstoupily transfuzi krve s pozitivním Rh-faktorem. V tomto případě již protilátky vytvořeny máte a i první těhotenství může mít pro plod fatální následky.
- Druhétěhotenství musí být doslova „ostře sledováno“ – čekají vás časté a pravidelné kontroly (zjištění inkompatibility plodu se provádí odběrem z pupečníku).
- Imunoglobulin anti-D se rovněž musí podávat v případě potratu nebo mimoděložního těhotenství.
Přestože se jedná o velice závažnou věc, výsledek nemusí být zlý, záleží na množství vytvořených matčiných protilátek během porodu. Proto je však důležité stoprocentně se spolehnout na lékaře, který udělá maximum pro zdraví vaše i vašeho dítěte. Pokud tak učiníte, můžete odehnat všechny negativní myšlenky a naplno se těšit na jedno z nejkrásnějších období života.
Ale také by vás mohlo zajímat, jak na bezproblémový porod. Cenné informace se dozvíte v článku Chyby při porodu: nedělejte je!.