Článek
Postup
01.
Falafel se připravuje z cizrny sušené, nikoli konzervované!
02.
To hlavní, na co nesmíte zapomenout, je včas cizrnu namočit – ideálně 24 hodin nebo i dva dny předem.
03.
Nabobtnalou cizrnu sceďte a spolu s nahrubo nasekanou velkou cibulí, pokrájeným česnekem, petrželí nebo čerstvým koriandrem, solí, kořením (chilli a mletý koriandr klidně vynechte nebo nahraďte sladkou paprikou) a kypřicím práškem rozmixujte najemno.
Abyste měli jistotu, že budou kuličky držet pohromadě, přidejte do směsi asi tři lžíce mouky – není nutná, ale osvědčila se. Stejně tak můžete přidat trošku oleje, kdyby bylo těsto moc suché. Hmota by měla být lehounce přesolená a překořeněná – cizrna do sebe během smažení dost chutí pojme. Směs nechte v lednici alespoň 20 minut odležet (to opět předchází drolení).
04.
Mezitím prošlehejte tahini (koupíte v exotickém koutku supermarketů, orientálních obchůdcích a na internetu) s citronovou šťávou, prolisovaným česnekem, špetkou soli a zhruba půlhrnkem vody na jemný dresink.
05.
Z cizrnové hmoty tvarujte malé kuličky nebo placičky, část můžete obalit v sezamu.
06.
Kuličky smažte dozlatova v pořádné vrstvě oleje. Na papírové utěrce pak nechte okapat přebytečný tuk.
07.
Podávejte s připraveným dresinkem, pita chlebem, čerstvou zeleninou a cibulí (na deset minut ji můžete naložit do octa s trochou soli a cukru, aby zkřehla). Chlebové placky potřete ještě trochou domácího hummusu.
Věděli jste, že z cizrny připravíte i dietní zobání místo chipsů?