Článek
Exotický styl v sobě zahrnuje národní styly Asie, Afriky či Jižní Ameriky. Řadíme do něj rovněž styl koloniální, jenž vznikl kombinací evropských a exotických prvků.Jak se vám líbí?
Co ho charakterizuje
„Pro exotický styl v nejširším slova smyslu je typický nábytek z exotických dřevin a etnické doplňky. Nábytek může být zdobený vyřezáváním, vykládaný perletí či polodrahokamy, malovaný a lakovaný… Většina nábytku, který se k nám dováží, tvarem vychází z koloniálního, tedy vlastně evropského stylu. A tím pádem je použitelný i do českých domácností,“ vysvětluje designérka Eva Stalder.
Při výrobě nábytku se používá celá řada dřevin: teak, wenge, bambus, eben, eukalyptus, mahagon, brazilská třešeň, ratan. Do skupin dřevin s výraznou kresbou řadíme palisandr, zebrano, makasar a další.
Pestrá nabídka doplňků
S barvami si nejvíce pohrávají textilie, tapety, nádobí a dekorativní doplňky. Ale ne vždy musí doplňky hýřit barvami, protože už přírodní materiály, které se používají při výrobě, zaujmou samy o sobě. Kromě dřeva se používá například mořská tráva, vodní hyacint, rýžový papír, ale třeba i kokos, mušle nebo banánové listy.
Klasiku pak představují ryze ozdobné doplňky, které můžou nahradit například vázu nebo obraz. Pozornost přitahují sošky Buddhy (Asie), dřevěných masek (Afrika) nebo indiánských bůžků (Jižní Amerika).
Soudobý interiér a exotika
Jak dostat exotický styl k vám domů? „Nejvíce vynikne v moderním až minimalisticky zařízeném interiéru. Není podstatné, zda půjde o skutečně starožitný artefakt, například vyřezávanou skříňku, nebo moderně pojaté tvary z exotických materiálů. Dobrým příkladem budiž svítidla, která nabízejí užitnou i estetickou funkci v jednom,“ nabízí tip Eva Stalder. A dodává, že exotika se samozřejmě nehodí všude, například by se neměla kombinovat s venkovským stylem.
Moderní imitace
Exotické dřeviny jsou velmi odolné, ale ne každému vyhovují. Pak se nabízí vsadit na jejich napodobeniny, které vycházejí z jejich kresby (struktury řezu), nebo z odstínu samotné dřeviny. Často se používají na dvířka a čela kuchyňských linek nebo u podlahových krytin.
Proč se exotika líbí
Je momentálně trendy a díky dovozcům i velmi dostupná. „Exotické kusy jsou krásné, obrazně řečeno voní dalekými kraji i odlišnou kulturou. Navíc platí, že když si koupíte kvalitní exotický artefakt či nábytek, stává se solitérem, který se může dědit z generace na generaci,“ připomíná Eva Stalder.
Až na výjimky si lidé nezařizují celý byt v exotickém duchu. Není to jen otázka odvahy, ale takový interiér by se vám patrně záhy okoukal. Ovšem třeba sedačka, konferenční stolek nebo tapeta, zvolené jako doplněk ke stávajícímu vybavení, vdechnou vašemu domovu nenapodobitelnou atmosféru. Dokonce i tehdy, když nejsou vyrobené z exotických materiálů.
A jak to vypadá u vás doma?