Článek
Exotické ovoce najdete na pultech supermarketů po celý rok. Nepoužívá se přitom jen na ozdobu nebo do ovocných salátů, z některých druhů se dá vymyslet nápaditý předkrm, omáčka nebo i sladká tečka. Nevěříte?
Fíky: Sladkost nad sladkost
Fíky koupíte jak čerstvé, tak sušené. Jsou velmi sladké, mohou obsahovat i 75 procent cukru! Když jsou zralé, bývají i černé. Jsou bohaté na provitaminy vitaminu A, vitaminy skupiny B, C či draslík. Ceněné jsou ale i díky svým projímavým účinkům, které jsou ještě znásobeny v případě, že je podobně jako třešně kombinujete s vodou... Takže to s nimi nepřehánějte! V regálech narazíte dokonce i na výraznou fíkovou marmeládu.
Do dezertů se fíky dávají celé, ovšem jí se pouze vnitřek! Pokud chcete návštěvě na talíř připravit rafinované překvapení, zkuste třeba gratinované fíky s kozím sýrem. Svrchu fík nařízněte do kříže, rozevřete ho, vložte do něj kousek kozího sýra, zakápněte medem a dejte na chvíli zapéct do trouby.
Tajemné mango
Silně aromatické sladké mango byste v tom nejlepším případě měli konzumovat zcela čerstvé. Zralé mango poznáte podle toho, že jeho slupka je sice měkká, ale ne příliš! Je bohaté na vitamin A, C, beta karoten a prodává se hned v několika barvách, velikostech i tvarech. Doporučujeme jíst kolmo k vláknům, aby se vám kousíčky nedraly mezi zuby.
Nejčastěji se používá do salátů, omáček nebo na čatní. To připravíte tak, že rozmixujete kousíčky manga, špetku kari, med, chilli a nasekanou mátu. Čatní se pak skvěle hodí k mořským plodům. Nemusíte se bát ani flambovaného manga: Nakrájejte čerstvý plod na kousky (na mističky), na pánvi ho omáčejte v karamelu, flambujte alkoholem a je to! Mango můžete v létě i položit na gril – také to nemá chybu!
Jablečná bomba
Granátové jablko je plodem menšího stromu jménem granátovník, který roste hlavně ve Středozemí. Využívá se především jeho šťáva, například na výrobu červeného sirupu grenadina. „Tepelně bych granátové jablko vůbec neupravoval,“ doporučuje šéfkuchař Martin Bušek. Radí jablko rozkrojit, kuličky lžičkou vydlabat (pozor na šťávu, která stříká všude) a přidat je do ovocného salátu nebo jen tak sníst se šlehačkou.
Sladká papája s vůní meruněk
Měkké žlutooranžové ovoce s peckami uvnitř svou chutí trochu připomíná meloun, přitom voní po meruňkách. Obsahuje například vitamin B5, který zvyšuje kvalitu vlasů, a dále také provitamin A či vitaminy B1, B2 a C. V případě, že na ni dostanete chuť – vybírejte zralý plod, který je měkký, ale opět ne příliš! – papáju přeřízněte, lžičkou vydlabejte nejedlé pecky a nakrájejte do salátu nebo na dezert.
Šéfkuchař Martin Bušek rád podává papáju s balzamikovou redukcí. Zkaramelizuje na pánvičce cukr, přidá trochu balzamika, bílé víno, udělá omáčku a kousky papáji jí přelije.
Rajčenka tamarillo
Kouzelné rajčátko tamarillo se používá nejvíce do salátů a míchaných nápojů. „Francouzské rajče“, jak se mu také někdy přezdívá, je na obou koncích špičatá bobule s červenooranžovou slupkou. Slupka je ale poměrně hořká. Proto, jestli ho budete chtít ochutnat, ho určitě oloupejte. V případě, že budete chtít tamarillem ozvláštnit salát, nezapomeňte nožem odstranit většinu peciček z dužiny. A abychom nezapomněli na to nejdůležitější – toto ovoce původem z peruánských And chutná po meruňkách.
Hnědý tamarind
Jestli jste v obchodě sáhli po ovoci jménem tamarind a nevíte, co s ním, tak se připravte! Jeho zpracování bude pěkná „piplačka“. Používá se z něj pouze uvnitř ukrytá dužina. Proto je třeba jednak odstranit pecičku, jednak vyjmout tenkou kostru.
Tamarind, tamaryšek nebo chcete-li kyselé datle můžete jíst samostatně nebo jimi ozvláštnit výpek z masa. Stačí ho pouze přimíchat a zahřát. Ve vybraných obchodech narazíte i na sušený tamarind či povidla.
Lstivá třešeň
Physalis neboli židovská třešeň je malinká zelenožlutá bobule, která se často skrývá v uzavřeném, světle hnědém nafouklém pouzdře. Používá se do salátů a na zdobení koktejlů. Má sladkokyselou chuť, ovšem vyhněte se nezralým plodům, ty ochutnáte jen jednou v životě… Jsou totiž jedovaté!
Dobrou exotickou (a bezpečnou) chuť přejí