Článek
Současné čtyřpokojové byty mívají jako ložnice několik menších místností. Někdy se vyplatí trochu do dispozice bytu zasáhnout a změnit ji. Výsledek může být překvapivě dobrý, jako třeba v tomto případě. A když se k tomu přidá vybavení v duchu zásad Feng Shui, nestačíte se divit.
Tento byt s rozlohou skoro 100 m2 byste našli v přízemí novostavby v jedné z okrajových částí metropole. Současní majitelé Eva a Václav jej koupili, když byl vybaven pouze podlahovou krytinou, sanitou, obkladem a kuchyní. Protože měli oba celkem jasnou představu, co od bydlení očekávají, obrátili se na studio Vítr-Voda, které zařizuje interiéry podle zásad Feng Shui.
Funkčnost a estetika byl cíl
Veškeré návrhy a doporučení tedy vznikly na základě rozboru Feng Shui. Toto východní učení dělí obytný prostor na sektory a každému přisuzuje určité vlastnosti – barvy, tvary a materiály dle příslušné světové strany, ve které se nachází.
Rozdělení na oblasti spolu s vybavením bytu by pak mělo posílit žádoucí, či naopak potlačit nežádoucí energii prostoru a sladit ji s energiemi a potřebami majitelů. K celkové harmonii přispívá podle této filozofie rozložení zástupců pěti živlů – Dřeva, Vody, Ohně, Kovu a Země. „Snažili jsme se, abychom vytvořili prostředí, které bude nejen funkční, ale i estetické, nápadité, harmonické a v souladu se svými majiteli,“ říká Markéta Petříková z realizačního studia.
Přestavba nebyla drahá
Původně byt sestával z obývacího pokoje s kuchyňským koutem, ložnice, dvou menších pokojů, koupelny, toalety a předsíně s vestavěnou šatnou. Přidanou hodnotou jsou i dvě terasy, první o rozloze asi 10 m2, druhá zhruba velikosti dvojnásobné, tedy kolem 20 m2.
Původní uspořádání nevyhovovalo, proto se majitelé rozhodli pro řešení, které předpokládalo stavební úpravy. Vybouráním části příčky mezi malými pokojíky vznikl plnohodnotný dětský pokoj, šatnu v předsíni nahradila vestavěná skříň. Součástí přestavby byla i výměna podlahy v obou místnostech. Stavební úpravy vyšly celkem asi na 50 tisíc korun.
Obývák s duší
Bytu dominuje velký, zhruba 30metrový obývací pokoj, jehož součástí je kuchyňský kout a komora. Je zde zachována volnost prostoru, majitelé mají pouze sedací soupravu a jídelní stůl, který náleží do kuchyňské části. Vlastní prostor kuchyně je oddělen pultem. I přes barevnou střízlivost je pokoj útulný. Je zde cítit, že má takzvaně duši. Sporák, který v pojetí Feng Shui zastupuje Oheň, je v jedné linii s dřezem i lednicí (Voda), dřevěná pracovní deska obě protichůdné energie harmonizuje.
Barvy pro všechny místnosti
Koupelna byla podle slov majitelky Evy v poměrně dobrém stavu, prakticky vybavená. „Podle doporučení odborníků jsme doplnili jen úložné prostory a zrcadlo s osvětlením,“ ukazuje Eva. Podle nich by tu měly být i doplňky v tyrkysové barvě, které dodají energii Vody, a bílou malbu, která dodá energii Kovu. Ložnice je laděna do rovněž tyrkysovo-hnědé kombinace, dětskému pokoji pak vládnou něžné pastelové barvy. Koupelna je v decentní hnědo-bílé variaci a předsíň je laděna do bílé a pastelových odstínů béžové a šedé.
Řečeno v terminologii Feng Shui, „sladěním všech energií“ se dosáhlo skutečně vynikajícího výsledku. Byt je velmi působivý, co se estetiky týče, je v něm pohoda a klid, je v něm prostě harmonie. Tak to má být – to, kde bydlíme, má být naším útočištěm. Také si to myslíte?
A vůbec: nepřistihli jste se, že máte možná byt zařízený podobně, i když jste se Feng Shui a jejich zásadami nikdy nezabývali? To bude možná tím, že spousta pravidel vlastně vychází z naší přirozenosti, někdo by možná řekl, že i z obyčejné logiky – přednosti využít, nedostatky maximálně potlačit...