Článek
Nebojte se. Vypadá to komplikovaně, ale není to až tak složité. Vaše oblíbené kousky budou viset ve skříni ještě mnoho let, stačí, když se vyvarujete obvyklých omylů. „Nejčastější chybou při praní je, že si zákazník koupí pračku a využívá na všechno prádlo jeden program. Různé typy látek ale potřebují různou péči. Proto existují prací programy jako Outdoor, Dětské prádlo, Jemné nebo třeba Lůžkoviny, které nastaví optimální teplotu, počet máchání a otáčky,“ vysvětluje Dana Vitoušová, produktová manažerka Samsung Electronics Czech & Slovak.
Znáte desatero zásadních postupů, kterých byste se měli držet?
1. Prádlo perte včas
Denní výměna spodního prádla je pro vás asi samozřejmostí, ale jak často máte měnit ostatní oblečení? Záleží na tom, jak moc se potíte a v jakém prostředí se pohybujete, ale zpravidla platí, že čím menší kousek, tím častěji by se měl prát. A čím déle ho na sobě máte, tím dříve by měl přijít do pračky. A nečekejte, až bude prádlo viditelně špinavé. Třeba podprsenku, kterou nosíte celý den, nebo pyžamo, které máte na sobě celou noc, doporučují odborníci vyměnit po třech použitích. Džíny byste měli hodit do pračky jednou za čtyři až pět nošení, ale třeba trička nebo košile si zpravidla žádají vyprání už po jednom či dvou dnech.
2. Nevyhýbejte se třídění
Třídění špinavého prádla je nepopulární, ale potřebné, protože každý materiál snese jinou teplotu vody či třeba intenzitu máchání. Snažte se vytřídit alespoň bílé prádlo, černé oblečení a barevné kousky. Nehleďte jen na barvy – důležité jsou i materiály. Bavlněné prádlo nebo povlečení nemíchejte s vlnou, odděleně perte sportovní oblečení z moderních materiálů. Zvláštní pozornost si zaslouží i kousky z krajky.
3. Zvolte vhodný prací prostředek
Pryč jsou doby, kdy byl v koupelně jeden prací prášek. V podstatě byste měli vystačit s pěticí produktů: pracím práškem či gelem na bílé, barevné a černé prádlo, na vlnu a na sportovní oblečení. Jejich tajemství je ve složení a různých přidaných látkách. Například přípravky na bílé prádlo obsahují vybělující a rozjasňující látky, které by na barevném udělaly více škody než užitku.
4. S aviváží zacházejte opatrně
Aviváže jsou velmi častým tématem diskusí. Obecně tyto přípravky prádlo změkčí a provoní. Stejnou službu prý udělá i octová voda se směsí vonného oleje. Použití aviváže není nezbytné a nikdy ji nepoužívejte na speciální a funkční materiály, z nichž bývají vyrobeny sportovní a outdoorové oděvy. Zničili byste tak ty jejich vlastnosti, pro které je kupujete: tedy schopnost savosti i odvodu vody.
5. Choulostivé prádlo perte v ruce
I když mají moderní pračky speciální programy pro jemné prádlo, stále jsou kousky, které byste měli prát ručně ve vlažné vodě. Jen tak opravdu zajistíte, že se neponičí třeba citlivé krajky. Prádlo nechte pět minut odmočit ve vodě s pracím přípravkem a pak jemným třením vyčistěte všechny jeho části. To platí třeba pro podprsenky. A pozor! „Nepřidávejte aviváž, protože ta má tendenci povolovat vlákna, takže pak obvod rychle povolí nebo se mohou trochu zdeformovat košíčky,“ připomíná Karolina Tomascová, spolumajitelka obchodů Správná podprsenka.
6. Skvrny ošetřete předem
Pokud bojujete se skvrnami, vyplatí se zakoupit speciální prostředek na jejich odstranění a aplikovat ho na oblečení dřív, než je dáte do pračky. Někdy místo čističe postačí části oblečení se skvrnami předeprat mýdlem nebo namočit ve vodě s pracím gelem či práškem.
7. Pračku plňte přiměřeně
Honit v bubnu jeden kousek prádla je stejně neekonomické jako ho napěchovat k prasknutí. Nejde jen o spotřebu elektřiny a vody, příliš naplněný spotřebič nemůže dobře odvést svou práci a prádlo bude pravděpodobně zmačkané nebo nedobře vyprané. Obecně platí, že v optimálně naplněné pračce by měl mezi prádlem a bubnem zůstat takový prostor, že do něj vložíte na výšku svoji dlaň. Před praním zapněte zipy a knoflíky, aby nepotrhaly ostatní kusy, oblečení s potiskem obraťte naruby, aby se potisk neponičil, a citlivé kousky, jako například punčocháče nebo podprsenky, vložte do pracích sáčků.
8. Prací program
Moderní pračky mají velké množství pracích programů, tak je využívejte – tedy volte přesně podle druhu a materiálu prádla. Jiný program je vhodný pro ložní prádlo, které potřebuje vysoké teploty, zatímco vlněnému oblečení dopřejte šetrný program pro praní v ruce. Při výběru programu se řiďte symboly na všitých štítcích.
9. Teplota praní
Dnešní pračky jsou již stejně účinné jako prací prášky: existují technologie s aktivní pěnou, se kterou vyperete prádlo šetrně a zároveň stejně kvalitně jako při 60 °C. Proto nemusíte používat tak vysokých teplot jako dříve – na většinu barevného prádla postačí 30 nebo 40 stupňů. Ložní prádlo a kapesníky ale perte na 60 stupňů, bavlna to vydrží a zničí se bakterie. Většina programů má už přednastavenou teplotu, tak toho využijte.
10. Sušení
Chcete, aby oblečení zůstalo dlouho hezké? Věnujte pozornost i sušení. Ideální je to venku na čerstvém vzduchu, jestli tuhle možnost nemáte, pomůže vám sušička. Každopádně – před pověšením prádlo lehce vytáhněte a narovnejte, šetrné sušení a co nejmenší míra zmačkání udrží oblečení ve správném tvaru.
Tak co, umíte prát, nebo bude lépe něco na svém zajetém postupu vylepšit?