Článek
Postup
01.
Jednu malou dýni (700–1000 g) omyjte, rozpulte, vydlabejte z ní semínka a pokrájejte na kousky. Hokkaido má tu výhodu, že se nemusí loupat, takže já sahám nejčastěji po ní.
02.
Kousky dýně dejte na plech vyložený pečicím papírem, pokapejte půl hrnkem vody, pocukrujte zhruba třetinou cukru a při 200 °C pečte asi půl hodiny doměkka. Nechte trochu vychladnout a rozmixujte.
03.
Změklé máslo utřete s cukrem, kořením (použít můžete i směs do perníku a nešetřete – dýně do sebe pojme opravdu hodně chuti) a solí, postupně zapracujte vajíčka, mouku, sodu a nakonec i dýňový krém. Rozetřete do dvou menších (průměr kolem 20 cm) dortových forem vyložených pečicím papírem a pečte asi 50 minut při 180 °C, nebo až je špejle zapíchnutá do těsta po vtažení suchá.
04.
Zatímco se peče korpus, připravte si karamel: cukr s vodou za občasného míchání vařte do zlatavé barvy (dávejte ale pozor, aby příliš nezhnědl) a mimo plotnu do něj přilijte téměř do bodu varu ohřátou smetanu. Ve směsi rozmíchejte i sůl a nechte vychladnout.
05.
Ořechy na ozdobu nejsou nutné, ale dortu dodají příjemně křupavou korunku. Já jsem dala pekanové, ale hodí se i vlašské. Na pánvi je spolu s cukrem, máslem, solí a skořicí za stálého míchání ohřívejte, dokud se vše nespojí a nezkaramelizuje. Nalijte na pečicí papír, nechte vychladnout a poté rozlámejte nebo nahrubo nasekejte.
06.
Žervé oslaďte vanilkovým cukrem a asi dvěma lžícemi karamelu. Krém nemusí být moc sladký – na dortu ho doplníte karamelovým sirupem, který je sladký dost. Oba vychladlé korpusy jednou prokrojte.
07.
Teď už jen rozdělte krém a rozetřete ho na korpusy (můžete si pomoct cukrářským zdobicím sáčkem, ale ledabylý rustikální styl tomuto dortu sluší skoro víc), tři vnitřní korpusy pokapejte i pořádnou lžící karamelu, poskládejte na sebe a zbylým karamelem ozdobte vršek dortu.
08.
Posypejte karamelizovanými ořechy a máte hotovo!
Nezasloužili byste si teď v září podobný dort? Já říkám, že ano!