Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dušičky, tedy Památka zesnulých, jsou oslavou či vzpomínkou na zemřelé. I když připadají na 2. listopadu, většina lidí chodí na hrob s kytičkou nebo svíčkou o víkendu, který svátku předchází. Chtěli byste letos vzít něco osobnějšího a vložit do toho i kus svého času a emocí? Pak se vám mohou hodit tipy na dekorace, které můžete vyrobit sami.
Proč a kdy se slaví památka zesnulých
Památka zesnulých, lidově Dušičky, připadá na 2. listopadu a původ je třeba hledat ve svátku, kteří znali a uctívali již staří Keltové. Věřili, že se v tomto čase duše zemřelých vracejí na zem a živí zase mohou navštívit podsvětí. Odtud pochází tradice zapalovat svíčky: oheň měl v pohanských a posléze i křesťanských rituálech očišťující moc a chránil před zlem, které by mohli někteří duchové přinést.
Dušičky se tak, jak je známe, slaví od desátého století, od třináctého se v některých zemích začaly sloužit za zemřelé v tento den mše. Masověji se začaly Dušičky slavit až po první světové válce, ve které zemřelo mnoho lidí, a jejich příbuzní chodili na hřbitovy zdobit hroby a zapalovat svíčky. A právě svíčky a květiny se staly hlavním symbolem Dušiček až do dnešních dní. Symbolizují to, že na zemřelé někdo myslí, že jsou stále součástí rodiny a že smrtí tyto vazby nekončí.
Co přinést na hrob o Dušičkách
Tradiční dušičkovou dekorací jsou květiny a svíce. Co se týče květin, mohou být v podobě svazku ve váze, ale tradiční je i věnec nebo vypichovaná květinová vazba (technikou vypichování lze zdobit i věnec).
Koupit nebo vyrobit můžete věnec či vazbu z umělých i živých květin. Velikost dekorace vychází většinou z velikosti hrobového místa. Barevnost také záleží na vašem vkusu, ale lze vycházet i z klasických katolických liturgických barev: pro tuto příležitost jsou jimi černá a fialová. Na věncích a svíčkách se ale objevuje hlavně zelená, červená, bílá a zlatá. Rozhodně se hodí použít přírodní materiály, které snesou výkyvy počasí a rychle nezvadnou ani nezčernají, když je přejde přízemní mrazík. Trvanlivější jsou květiny umělé, které již mohou být od živých nerozeznatelné.
Pokud na hrob pokládáte květinovou vazbu a dáváte k ní zapálenou svíci, pak byste měli myslet i na bezpečí a dohlédnout, aby plamínek nemohl dekoraci zapálit ani v případě, že by svícen shodil vítr.
Dušičkové dekorace
Připravili jsme pro vás pár tipů na dušičkové dekorace, které se hodí i na hrob. Většinu z nich zvládnete vyrobit sami.
1. Originální lampičky
Při návštěvě hřbitova, ať se zrovna připomíná Památka zesnulých nebo ne, je zvykem zapálit svíčku. Klasickou svíčku lze v současnosti nahradit solárním světlem, které může svítit třeba i pár týdnů a nehrozí, že od něj něco vzplane.
2. Podzimní věnce nebo vazby na hrob
Podle statistik dává až polovina lidí na hroby věnec, početnou skupinou jsou i ti, kteří vyrobí květinovou dekoraci do květináče. Klasikou jsou věnce a vazby z chvojí, buxusu nebo dalších materiálů. My pro vás ale máme nápady, které budou mít originálnější barevnost - třeba právě i fialovou, která patří mezi liturgické barvy.
Milujete živý oheň a tvorbu originálních dekorací? Podívejte se, jak vyrobit nádherné domácí svíčky krok za krokem.