Článek
Začátek by mohl být stejný jako u jakéhokoli jiného domu. Dvoupatrová stavba má přízemí pojaté jako společenskou část, kde mají majitelé k dispozici kuchyň propojenou s jídelnou a obývací pokoj. Po schodech pak vystoupáte do klidového podlaží. Tam se nacházejí ložnice, z nichž každá je vybavena vlastní koupelnou. Ovšem tento dům má několik ale… nejenže k němu patří bazén, z něhož je to jen pět metrů do moře, ale při jeho zařizování padla volba i na poměrně netradiční materiál – kuchyň, nábytek, sprchy, ale i schody jsou z corianu, tedy takzvaného umělého kamene. Dům přesto nepůsobí studeným a neosobním dojmem. Přesně naopak!
Vše míří k bazénu
Nikoli pohovka či krb, ale bazén je v tomto domě středobodem, kolem nějž se všechno točí. Výhled na modrou hladinu architekt dopřál majitelům jak z pohovky, tak kuchyňského koutu. Kuchyň dostala podobu varného centra u zdi a druhou část tvoří ostrůvek, do nějž je integrovaný dřez. Na něj navazuje jídelní stůl.
Zjednodušeně řečeno by se dalo konstatovat, že celá kuchyň je jedna velká skříň. Na vše byl totiž zvolený bílý umělý kámen, který dovoluje vyrobit například pracovní desku a dřez v jednom kuse. Je to nejen krásné, ale i praktické, protože nikde nemáte žádné spoje a škvíry, kde by se usazovaly nečistoty a v horším případě mohl i prasknout. Ze stejného materiálu jsou vyrobena i dvířka, proto sestava působí jednoduchým a čistým dojmem. „Corian jako materiál je ideální nejen na výrobu nábytku díky své kráse a čistému vzhledu, ale také praktickým důvodům. Jsou jimi především jeho stálost, odolnost a nenáročnost na údržbu,“ říká Alexandra Krígovská z firmy DuPont, která ho vyrábí.
Právě použitý materiál, stejně jako pozemek a zvolené místo, dodávají domu nemalou hodnotu. Jen pro představu, běžný metr corianu přijde na sedm tisíc korun a více, záleží na tloušťce a barvě.
O to, aby přízemí nepůsobilo nudně, se stará malba na stěnách. Interiér příjemně oživují olivově zelené stěny i červený sloup. Bílá barva pak vládne i obývací části, kterou tvoří dvě pohovky. Jedna je otočená tak, aby byl odtud dobrý výhled na televizi, z druhé si můžete užívat pohled na hladinu bazénu i moře. Další sezení pak vzniklo na terase, která je od obýváku oddělená pouze velkým francouzským oknem.
Jaká kuchyň, takové schodiště
Umělý kámen však lze použít nejen na výrobu kuchyňských dvířek. „Nechali jsme se přesvědčit jeho vlastnostmi, a především tím, že se velmi snadno udržuje čistý, a nechali z tohoto materiálu vytvořit dokonce i obklad schodiště vedoucího do prvního poschodí,“ přiznává majitel.
Horní patro tvoří jednoduše zařízené ložnice s lůžkem a úložnými prostory. Zařízení koupelen, s nimiž jsou propojeny, přesněji řečeno sprchová vanička, stěny sprchy, umyvadlo i nábytek jsou také vyrobené z umělého kamene. I zde dal architekt z desítek odstínů, v nichž se tento materiál vyrábí, přednost bílé barvě. Je synonymem čistoty, což je pro koupelnu ideální. A v tomto domě neuspějí ani výtky, že celobílý prostor vypadá studeně. Na rozdíl od našeho podnebního pásma je v Karibiku určité ochlazení těla vítané.
K tomu slouží nejen koupelny, ale i celoročně používaný bazén. I ten, jako první na světě, je vyroben rovněž právě z umělého kamene Corian.
Hledáte tip na domek, který by mohl spíš stát v českém lese? Pak si prohlédněte: Dům, který postaví za 4 hodiny? Dobyl Švýcarsko!, Roubenky: Bydlení budoucnosti?nebo Návštěva v domě, který poroste s rodinou!.
Krásné léto a pokud jedete k moři, ať na vás čeká podobně krásné bydlení, jako byl dnešní dům v Karibiku.