Článek
Interiér je maximálně propojený s exteriérem, daří se v něm rostlinám a zdobí ho i obrazy od dcery. Dům u Pardubic pro čtyřčlennou rodinu s odrůstajícími dětmi navrhla architektka Jaroslava Zajícová z ateliéru Archicats ve spolupráci s bývalým kolegou, architektem Marcelem Vondrou.
Majitelé, kteří od počátku přesně věděli, co chtějí, s odborníky úzce spolupracovali a přáli si, aby vznikl vzdušný prostor, kde bude myšleno na jejich dva největší koníčky – vaření a zahradničení.
„Měli jsme představu moderního funkčního domu s rovnou střechou. Na jednom takovém jsme našli reklamu firmy, která jej projektovala, a tak jsme se dostali k paní Zajícové. Po předložení architektonické studie bylo jasné, že jsme naladěni na stejnou notu,“ říkají majitelé.
Limity pozemku
V počáteční fázi, kdy se rodila koncepce domu a promýšlelo se jeho umístění na pozemek, se objevil v podstatě největší oříšek celého projektu. „Parcelace satelitu je velmi nešťastná a pozemek má tvar částečně kruhové výseče, byl již oplocen a pevně stanoven i vjezd a vstup. Zároveň není nijak velký, takže další výzvou bylo docílit požadavku maximálního propojení interiéru s exteriérem při zachování soukromí klientů,“ vzpomíná Jaroslava Zajícová z Archicats.
Se všemi okolnostmi se ale popasovali a vznikl jednoduchý a účelný dům, který se svým výrazem hlásí k současným trendům architektonické střízlivosti a funkčnosti a splňuje nároky na zdravé a moderní bydlení.
Vlastní sluneční elektrárna
Koncipován je jako nízkoenergetický, čemuž odpovídá zónování půdorysu, minimální okenní otvory na severní straně a maximální otevření domu k jihu díky velkým francouzským oknům. Navíc je osazen malou sluneční elektrárnou z fotovoltaických článků a vybaven rekuperací. Další vytápění je pak řešeno sálavými panely v barevném skleněném provedení, které jsou zároveň zajímavými interiérovými prvky.
Promyšlené zónování
Zastavěná plocha činí 184 metrů čtverečních, užitná pak 165 metrů. „Dům je průnikem dvou hmot, ve spodní části se nachází společné prostory a ložnice rodičů s vlastní koupelnou, v menší horní části ložnice dětí s jejich šatnou a koupelnou. Obě části pak vizuálně propojuje otevřená jižní galerie a vnitřní schodiště umístěné ve středu obytného prostoru,“ popisuje autorka návrhu.
Hlavní obytný prostor začíná obývacím pokojem, který je od otevřené kuchyně a jídelny oddělen pouze tělesem krbu a zmíněným schodištěm. S ním sousedí pracovna, kterou lze pro větší klid zavřít skleněnými posuvnými dveřmi. Účelná velká kuchyň je opravdovým srdcem domu, jídelna je pak otevřená až do horního patra.
Zařízení na míru a ve světlých barvách
„Návrh interiéru byla radost, protože u domu, který člověk navrhuje sám, o něm v podstatě přemýšlí už od samotné studie,“ říká architektka. Veškeré zařízení řešili přímo na míru, pouze vybavení pokojů odrůstajících dětí pořídili klienti v Ikea. Přáním majitelů byla kombinace dřeva a bílé barvy, nábytek proto kombinuje bílý vysoký lesk a jasanovou dýhu, ten koupelnový je pak vyroben v červeném lesku.
Celým domem s výjimkou koupelen prochází třívrstvá jasanová podlaha a velmi dobře se tu daří velkému množství květin, které prostor zabydlely. „Výrazným prvkem, který dotváří celkovou atmosféru, jsou pak obrazy, které namalovala dcera majitelů – výtvarnice,“ doplňuje architektka.
Návrat do města
Přesto, že dům do puntíku splnil představy majitelů a odpovídal tomu, co si vysnili, rozhodli se jej po dlouhém přemýšlení opustit.
„Ukázalo se totiž, že v tak špatném urbanistickém celku, naprosto odtrženém od města, se nedá žít ani v sebelepším domě, proto se rozhodli pro návrat do města. Tím ale naše spolupráce neskončila, nýbrž nabrala nový spád. Tentokrát pro klienty navrhujeme rekonstrukci staršího domu, kde je jediný požadavek – aby poskytoval stejný komfort jako tato novostavba,“ uzavírá Jaroslava Zajícová.
Líbí se vám jednoduché moderní stavby? A co říkáte na otevřený interiér?