Článek
Asi to také znáte: při vaření je potřeba dodržovat co největší pořádek, jinak se pracovní plocha promění v chaotickou změť surovin, obalů, sáčků a slupek. Proto je důležité mít k dispozici odpadkový koš, kam lze průběžně odkládat všechno nepotřebné, a to pokud možno pohodlně. Chystáte-li se právě teď k nákupu nového koše, asi se vám bude hodit pár praktických rad. A ti z vás, kteří jste to neplánovali, se po přečtení tohoto článku pro nový model možná přece jen také rozhodnete.
Jaký rozměr? Ani malý, ani velký
Vyberte si koš vhodné velikosti, aby odpovídal množství odpadu, který se u vás doma produkuje. Je jasné, že když žijete sami nebo v páru, stačí vám o něco menší nádoba než vícečlenné rodině. Na druhou stranu nemůžete počítat s tím, že si pořídíte obří rozměr a budete ho vynášet jednou týdně. Nezapomeňte, že v kuchyni je spousta odpadu, na němž ulpívají zbytky jídel, navíc zde čistíte zeleninu a loupete brambory, takže je potřeba vše zlikvidovat dřív, než se okolo koše začne šířit nepříjemný zápach. (Nejlepší bude, když slupky vůbec nevyhodíte a dál je využijete.)
Obecně se dá říci, že malé domácnosti vystačí s košem o objemu kolem 10 litrů, tříčlenné rodiny už by měly počítat minimálně s 30 litry a ty ještě početnější s velikostí nad 40 litrů.
Jaký materiál zvolit
Důležité je, aby byl odpadkový koš z kvalitního, lehko omyvatelného materiálu, který se dá jednoduše udržovat. Nejrozšířenější, nejlevnější a nejpraktičtější jsou plasty. Mezi dražší patří koše nerezové, a to jak s lesklým, tak i matným povrchem. K dostání jsou i modely se speciálně upraveným povrchem, který je antibakteriální a odolný proti otiskům prstů (na otisky je skvělá i majonéza).
Pedálový: otevírání nohou
Nejšikovnější jsou koše, do nichž se dá odpad vhodit, aniž byste museli víko otevírat ručně. Proto jsou velmi oblíbené typy s nášlapným pedálem, které otevřete nohou.
Dotykové koše
Některé koše otevřete pouze stisknutím víka nebo dotykového madla. A je jedno, jestli použijete prst, loket, nebo dokonce lýtko či špičku chodidla. Víko se po stisku hned otevře a zůstane otevřené libovolně dlouho – jak budete potřebovat.
Bezdotykové otevírání
Bezdotykové koše znamenají absolutní hygienu – nemusíte si po každém vyhození odpadků mýt ruce, což se hodí zvlášť při vaření nebo v rodinách s malými dětmi. Díky bezdotykovému infračervenému senzoru stačí jen přiblížit ruku zhruba na 20 centimetrů a víko se během pár sekund otevře. Fungují na baterii, která vydrží v závislosti na frekvenci používání přibližně půl roku.
Koše na tříděný odpad
Nejen pro ekologické nadšence jsou určené koše nebo vaky na třídění odpadu. Výhodou takového uspořádání je, že můžete odpad při vyhazování rovnou rozdělovat. Jedná se o dvě a více oddělených nádob, které jsou součástí jednoho koše. Jinou formou je soustava košů schovaná v kuchyňské lince. Ale můžete využít i osvědčené plastové nádoby: bývají barevně odlišené a mohou být umístěné vedle sebe, za sebou nebo nad sebou. Nejlevnější variantou je stojan na odpadkové pytle, které se snadno vyměňují. Zabírá však dost místa a nepředstavuje žádný velký estetický zážitek, takže je lepší ho umístit do komory nebo technické místnosti.
Lehký koš na linku
Při průběžném uklízení odkrojků a slupek při vaření oceníte příruční koš, který lze zavěsit na dvířka kuchyňské linky. Pohodlně do něj shrnete drobný odpad, aniž by padal na zem. Takové koše bývají malé a lehké, takže se s nimi snadno manipuluje.
Designové koše
Současná nabídka na trhu poskytuje široké možnosti sladit koš barevně s ostatním kuchyňským zařízením. Pokud nechcete riskovat barevný nesoulad, vsaďte na nerezavějící ocel nebo bílou variantu, ať již z kovu, nebo plastu.
Nebaví vás stále běhat s košem a plasty? Vyzkoušejte naše perfektní a praktické tipy na omezení plastového odpadu!