Článek
Jistě vás to také někdy napadlo – nešlo by ty překrásné růže v kytici nějak uchovat a třeba i dál pěstovat? No, není to zrovna lehký úkol, ale jistá šance tu je. Ideální dobou na pokus o zakořenění růže je samozřejmě od jara do pozdního léta, kdy ji můžete dát ven do zeminy. U těch metod, kdy se růže pouští kořínky ve vodě, můžete začít i v zimě a pak, již zakořeněnou, vsadíte do země.
Jaké růže zakoření
Nikdo vám neslíbí, že růže nakonec zakoření. Šanci snižuje doba, kterou trvalo, než se po uříznutí dostala až k vám – čím je delší, tím menší naději máte. Právě proto se také doporučuje, abyste s přípravou na zakořenění začínali co nejdřív – tedy nikoli až poté, co se s květinou dlouze potěšíte ve váze.
Velmi dlouhé růže s hodně pevným, dřevnatým stonkem jsou většinou tak šlechtěné, že se je už množit nepodaří... Ale co, vyzkoušet to můžete.
Ideální je, když růži před celým procesem seříznete, nebo z ní odstřihnete střední část. Tato část by měla mít alespoň tři listy. Odstřihněte ji pár centimetrů pod listem. S tímto řízkem pak můžete naložit různými způsoby, které by ho měly povzbudit k zakořenění. Pár jich představíme.
Klasika pod sklenicí
Jestli se o zakořenění budete snažit v době, kdy můžete dát řízek rovnou do země, pak vsaďte na klasický způsob již od dob babiček. Potřebujete k tomu růstový stimulátor, řízek růže, vhodné místo a velkou zavařovací sklenici, ideálně obrovskou čtyřlitrovou od okurek.
Názory na to, zda z řízku otrhat listy, se různí. Minimálně musejí pryč ty, které jsou na části, jež přijde do země. Konec řízku namočte do stimulátoru – koupíte ho v různých formách v drogerii nebo zahradnictví – a zapíchněte ho do země tak, aby v půdě byla dvě očka. Měli byste vybrat místo s dostatkem světla, ale ne na úpalu. Po zasazení růži zalijte a přiklopte velkou zavařovačkou – trochu ji zatlačte do země, aby se nekácela ani při větru a dešti.
Pointa je, že takto necháte růži minimálně do dalšího jara. Neodklápíte, jen v době sucha zalijete tak, aby vláha došla až k růžovému řízku. Ideální je, když řízek píchnete do země přesně v místě, kde pak růže může růst stále. Kdybyste ji chtěli přesadit, můžete to udělat až za další rok, až zesílí.
Domácí stimulátory
I další metody počítají s tím, že konec řízku ke zdárnému zakořenění něčím povzbudíte. Pokud to hodláte vyzkoušet s jedinou růží, asi se nepohrnete shánět do drogerie speciální přípravek, takže se vám budou hodit domácí možnosti – a těch je hned několik. A pokud se vám zadaří a kořínky se objeví, pak růži zasaďte do zahrady, ale můžete ji dát i do většího květináče na balkon či terasu.
Lžička droždí
Využít můžete droždí – čerstvé i sušené. Rozmíchejte ho ve vodě – potřebujete takové množství, aby byl řízek ponořen zhruba do jedné třetiny. Na litr vody přijde přibližně čajová lžička droždí. Ve vodě s droždím nechejte růži stát asi den, potom ji opláchněte vlažnou vodou a dejte do sklenice či vázy s čistou vodou – měla by sahat asi do poloviny stonku. Vodu neměňte, ale dolévejte tak dlouho, než se na růži objeví kořínky. Po vlastní zkušenosti radíme mít trpělivost a dát tomuto procesu alespoň měsíc času.
Použijte med
Pomůže aloe vera
O tom, že aloe vera je zázračnou rostlinou při léčbě kožních obtíží nebo i různých jiných neduhů, jistě dobře víte. Že má ale blahodárný vliv i na ostatní rostliny, možná slyšíte prvně. Ale je to pravda a můžete to vyzkoušet právě při snaze nechat zakořenit řezanou růži. Postup je stejný jako v předchozích případech – jen do vody přidejte asi deset kapek čerstvě vymačkané šťávy z listů aloe vera. Změna v postupu je jediná: stonek růže v roztoku vody a šťávy z aloe vera necháte po celou dobu, vodu doléváte a zhruba jednou za deset dní k ní můžete pár kapek šťávy přidat.
Zasaďte do brambory
Připravte si bramboru, řízek růže, květináč se zeminou a plastovou láhev. Do brambory vydlabejte díru a stonek růže do ní zasuňte. Pak vše zasaďte do květináče – lze ale i přímo do záhonu, je-li na to počasí. Po zasazení přiklopte ustřiženou plastovou lahví, abyste uvnitř udrželi skleníkové prostředí. Na rozdíl od případu s velkou zavařovačkou se doporučuje láhev na chvíli otevřít nebo ji z růže sundat – například když ji zaléváte. Se samotnou růží by se ale hýbat rozhodně nemělo, dejte jí šanci zakořenit.
Podařilo se vám už namnožit řezanou růži? Poraďte ostatním, jak na to!