Článek
Kdo plánuje větší změnu kuchyně, pustí se třeba i do malování, ale i vy ostatní si můžete přijít na své. Co se nabízí toto jaro vylepšit?
1. Velké proměny
„Pokud chcete v kuchyni udělat zásadní změnu, zaměřte se na velké plochy jako stěny, stůl, skříňky, chladnička, okna,“ říká designérka Petra Polányiová z Bonami. Je to jednoduché – okna ozdobte novými záclonami, na stůl si pořiďte pěkný ubrus, část stěny vymalujte nebo polepte tapetami.
2. Výrazné, byť malé
Proměny docílíte rovněž zdánlivými drobnostmi. Když se vám nechce do přemalování či přetapetování kuchyňské linky, dopřejte jí nové úchytky. Jejich výměna nezabere moc času a výsledek bude perfektní. „Méně radikální jsou i různé polepy, zkuste washi pásky,“ nabízí další tip Petra Polányiová. Vyrábějí se z rýžového papíru a dekorovat jimi lze téměř cokoli, nejen ledničku nebo skříňky, ale také třeba svítidla či úložné boxy. Či snad zůstanete u klasiky, a pořídíte si nové sedáky na židle?
3. Kontrasty přitahují pozornost
Nepřehlédnutelné změny dosáhnete, když zvolíte barvy protikladné těm, které už v kuchyni máte. Přitom nemusí jít výhradně o velké prvky. Při výběru jen zvažte, zda se vám drobné nádobí či dekorace vyplatí měnit pomalu každé roční období, nebo raději využijete motivy či barvy, které můžete mít doma po celý rok.
4. Šedá není nuda
Na jaře se většinou preferují pastelové odstíny nebo zářivé tóny žluté, zelené, červené... Ale nikde není psáno, že zrovna vaše kuchyně musí hýřit barvami. Zkuste vsadit na šedou. Dnes už to není žádná myška, v moderních interiérech dokonce hraje roli dominantní barvy. Šedá bytu sluší. Kam všude se hodí i jak?
Pokud si netroufáte na větší plochy, začněte s těmi malými. V šedé můžete mít prostírání, talíře, hrnečky, podnosy nebo třeba vázu. Totéž platí i pro neutrální hnědou, v různých odstínech, a pokud máte dostatek odvahy, zkuste to i s černou.
5. Pořádek zvětšuje prostor
Nenechte na lince zbytečně povalovat nejrůznější pomůcky a suroviny. Uklidit je pomůžou drátěné, kovové, plastové či dřevěné programy, které se nabízí použít i po instalaci linky. A pokud nelze vrtat do obkladu z dlaždiček nebo skla, volte ty, jež mají přísavky nebo se dají zavěsit třeba na kuchyňská dvířka. Šikovné jsou i úložné boxy a přepravky, kam poskládáte třeba dnešní nákup, určený k rychlé konzumaci.
6. Rychlá orientace
„Nevíte, jak v kuchyni prakticky a originálně uskladnit potraviny? Vyzkoušejte maxi dózy, kam pohodlně naskládáte nejen suroviny k vaření, ale třeba i sezonní ovoce. Hodí se i k přípravě nakládaných sýrů či utopenců,“ připomíná Tereza Vašíčková z La Almary. A když budou ze skla, nemusíte je ani opatřovat štítky; každý přece vidí, co je v nich schované. Což platí i pro vzdušné kovové stojánky, nejlépe patrové.
7. Malá galerie
Jak ozdobit stěny, když neplánujete vymalovat? Do kuchyně pověste magnetickou tabuli, hodí se pro psaní poznámek, nebo zdi ozdobte milými obrázky. Velkou parádu nadělají také samolepky, jak klasické, tak 3D. Když se vám přestanou líbit, snadno je nahradíte.
8. Spousta dalších drobností
I když je fajn pořizovat si milé „serepetičky“, do kuchyně je lepší volit takové, které slibují i praktickou funkci. Nabízí se jich spousta, od slánek přes nejrůznější kráječe, prkénka, stojánky až po květníky. Zasaďte do nich bylinky, které můžete pěstovat také v kuchyni. Nebo si kupte už hotové a pak se spolehněte na Zázračné účinky bylinek a koření. Víte, co umí anýz, šafrán nebo máta?.
Užijte si jaro ve staronové kuchyni!