Článek
Party stan, altán, pavilon, pergola, zahradní domek... Možností, jak si vytvořit na zahradě soukromí, je celá řada – vyberte si.
Pro malé i velké
Postavit na zahradě stan nebo ještě lépe teepee je ta správná zábava pro děti. Velcí zase ocení party stan, který se hodí na pořádání nejrůznějších oslav. Praktický je například nůžkový stan, jehož konstrukci stačí jen roztáhnout, a máte hotovo. Samozřejmě i stany je třeba kotvit, ale s pomocí napínacích lan a kolíků to jde snadno. Ovšem čím je stan větší, tím spíše je vhodné kotvit ho do betonových patek.
Šikovné zahradní domky
Malé zahradní domky se využívají na úschovu nářadí, ale třeba i grilu a dalších pomůcek, které v sezoně často využíváte. A ty větší poslouží i jako dočasné přístřeší, pak se většinou vybavují také okny, můžou mít střechu s přesahem nebo i terásku. Tu si snadno ozdobíte rostlinami podle našich tipů: Kam s květinami, když jsou záhony plné? Do krásných nádob!.
Populární pergoly
Ve své nejtradičnější podobě jde o lehkou konstrukci, kterou tvoří opěrné sloupky, nesoucí vodorovné trámy, na nichž jsou příčně uložené krokve, a všude se pnou popínavé rostliny. Ovšem i pergoly můžou mít střechu (například ze dřeva, šindelů, plechu, z tradičních střešních tašek, komůrkového polykarbonátu…) a také podlahu (opět dřevo, dlaždice, kámen, kompozitní materiály…). Aby toho nebylo málo, dnes se prodávají i stínicí pergoly, které slibují soukromí a současně dobrou ochranu před sluncem.
Altány a pavilony
Zatímco většina zahradních staveb se dá dobře identifikovat, u altánů a pavilonů je to trochu jinak.
„Obecně se má za to, že pavilon je vzdušná stavba s vertikálními oporami, kdežto tradiční altán má půdorys šestihranu či osmihranu a je vybavený dveřmi a okny,“ uvádí zahradní architektka Klára Zápotocká ze společnosti G Servis. Ale hned dodává, že názvosloví těchto zahradních staveb je velmi variabilní a v praxi se hranice mezi těmito pojmy prolínají. K vidění pak jsou pak například i altány ve tvaru čtverce, bez oken a dveří.
Jak ošetřit dřevo
Drobné zahradní stavby se vyrábějí převážně ze dřeva, a to je třeba chránit. Ošetřování dřeva se nejčastěji provádí ochrannými nátěry. „Jsou dvojího typu: jedna skupina výrobků slouží jako ochrana proti venkovním podmínkám jako slunce či déšť, druhá proti chorobám a škůdcům. Ale prodávají se i nátěry, které dřevo ošetří jak proti nepřízni počasí, tak proti chorobám a škůdcům,“ uvádí Ivan Wallenfels ze společnosti Mywood.
Musíte stavbu ohlásit?
„Do zastavěné plochy 25 m2 není třeba stavbu ohlašovat, ani řešit stavební povolení. Ale nad 25 m2 to nutné je – zda postačí ohlášení, nebo musíte mít stavební povolení, záleží na rozhodnutí konkrétního stavebního úřadu. To mimo jiné souvisí například s tím, bude-li se zavádět voda či elektřina,“ vysvětluje Klára Zápotocká. A doplňuje, že současně je třeba dodržovat určité náležitosti, rovněž dané stavebním zákonem, například stavba by neměla stát blíže než dva metry od pozemku souseda.
Pokud byste chtěli na zahradě postavit hrací prvky pro své ratolesti, rovněž je třeba dodržet řadu opatření. Podrobnosti najdete v článku: Dětský sen? Mít vlastní hřiště na zahradě. Splňte mu ho!.
Troufnete si sami na realizaci drobné zahradní stavby, nebo si raději objednáte montáž u profesionálů?