Článek
Dnes vás necháme nahlédnout hned do tří domů, které dokonale využily svého umístění: uprostřed přírody. Mají společný respekt ke krajině, šikovné architekty, velkorysé využití dřeva včetně konstrukce i čistotu interiéru. A spojuje je i to, že se všechny účastní Salonu dřevostaveb 2016!
Dům pro Markétku
„Dům pro Markétku“ je doslovný název stavby, o kterou se postaral ateliér Mjölk architekti. Stojí nedaleko obce Žebrák, což krajanům čtoucím tento článek jistě vnuká otázku, jestlipak je z něj výhled na hrad Točník. Ano, je! Velkoryse pojatý dům s užitnou plochou 150 metrů je zasazen do svahu. „Klientům jsme vymysleli dům s převýšeným obytným prostorem, který v přízemí kopíruje terén pozemku,“ popisuje zástupce studia.
Do horních víceúrovňových ložnic se pak stoupá schodištěm, které dům obepíná. Garáž pro auto i majiteli milovanou motorku je součástí hlavní části domu. Interiéru pak vévodí bílé čisté plochy a jednoduchost (obývací prostor se tyčí do výšky devíti metrů). A pokud hledáte na fotkách plot, nenajdete ho, a to ani v budoucnu. Majitelé (paní domu se, jak tušíte, jmenuje Markétka) si totiž chtějí užívat pohled na srnky, které sem tu a tam zajdou pojíst trošku té čerstvé trávy. A samozřejmě i popřát dobrou noc.
Pohoda mezi stromy
„Dům v lese“ byste našli východně od Prahy, navrhoval ho ateliér Archteam. Dřevostavbu s užitnou plochou 127 metrů zasadili do přírodního prostředí mezi vzrostlé borovice tak, aby jich kvůli domu zmizelo co nejméně. I na střeše najdete bující zeleň, fasáda je obložena dřevem.
Konstrukce domu kopíruje tvar písmene L. Ze zádveří vstoupíte do haly, která dům rozděluje na klidovou a společenskou část. Křídlo obytné části má celoprosklené stěny, které propojují interiér se zahradou, všechny obytné místnosti mají přímý vstup i na venkovní terasu.
Pro ty, kdo se o dřevostavby zajímají, dodáme, že stěny a střecha jsou zatepleny dřevovláknitou tepelnou izolací s tím, že fasáda i střecha jsou provětrávány. Dům je vytápěn podlahovým systémem, nechybí ani řízené větrání rekuperací a tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.
Dům se zelenou čepicí
Ateliér CoArchitects navrhl „Dům se zelenou čepicí“, který byste našli nedaleko Valašského Meziříčí. Požadavek náročných investorů byl daný: vytvořit rodinný dům, který bude v souladu s okolní přírodou a výhledem do krajiny a umožní propojení interiéru s exteriérem. Ani zde, v jednopodlažní dřevostavbě s plochou střechou rozdělenou na tři části, nechybí oddělená společenská a klidová část.
„K jižní straně domu je pak navržena prostorná terasa, zastřešená, s výhledem na Moravskou bránu,“ popisují autoři návrhu Ing. Arch. Jana Dedecius Martochová a Ing. Jan Alexa.
Fasádu dřevostavby vytvořené sendvičovým systémem zdobí modřínový obklad, je vytápěna primárně krbovými kamny, jako záloha jsou na stropě umístěny elektrické infrapanely. A proč že je ta čepice domu zelená? Je totiž pokryta různorodě zbarvenými sukulenty!
Který z domů se vám líbí nejvíc?