Článek
V minulosti bylo společné stolování alespoň jednou denně součástí běžného života. Jídelna nebo jídelní kout byly místem, kde se rodina a blízcí pravidelně scházeli, aby probrali nejrůznější témata a vychutnali si svá oblíbená jídla. V současnosti k podobným chvílím dochází stále méně, a právě proto je třeba užívat si jich co nejvíce. Základem je příjemná atmosféra a skvěle podtrhnout ji může například vůně dřeva. Jaké druhy dřevin se do jídelny hodí nejvíc a jak o ně správně pečovat?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Masiv do každého interiéru
Masivní dřevo je díky své nezaměnitelné kráse jedním z nejoblíbenějších materiálů, který se v domácnostech využívá. Oproti kouskům z dřevotřísky si sice budete muset připlatit, ale je to investice, která se z dlouhodobého hlediska opravdu vyplatí. Stoly z masivu jsou odolnější a zvládnou i častější a hrubější zacházení. Místnosti příjemně provoní, dodají jim pocit útulna a bezpečí, a při správné péči navíc dlouho vydrží. Dají se ještě ke všemu kombinovat s většinou moderních materiálů, a mohou se tak hodit snad do každého stylu. I když jsou nyní zase v módě ubrusy, jen u krásného dřevěného stolu si můžete dovolit ten luxus nechat jej holý jako dokonalou ozdobu interiéru.
Dřevo na jídelních stolech bývá lakované nebo ošetřené přírodními vosky či oleji. Zatímco v prvním případě není péče příliš náročná a ve většině případů si vystačíte s pouhým omýváním mírně vlhkým bavlněným hadříkem, v případě druhém je nutná důkladnější péče a čas od času opětovné napuštění ochrannými oleji. Za odměnu ale získáte produkty, které si zachovají přirozený vzhled a krásu.
Odolný dub a zázračný buk číslem jedna
Největší zastoupení má na našem trhu jednoznačně nábytek z buku či dubu. Dubové dřevo je velmi odolné a trvanlivé, zaujmout může hlavně zřetelně viditelnými letokruhy. Jeho barva se pohybuje od žlutohnědé po šedavě žlutou. Bukové dřevo je i přes svou hmotnost a pevnost dobře tvárné a ohebné. Je hnědé až lehce narůžovělé. Říká se o něm, že dokáže pohlcovat negativní energii, dodává chuť k životu a odhání nemoci, díky čemuž se pro stolování může zdát jako ta nejlepší volba.
Zejména tyto dva materiály bývají nejčastěji upraveny olejem a voskem, pro správnou údržbu používejte speciální prostředky určené na olejovo-voskovaný nábytek. Určitě zapomeňte na brusné houbičky, nejvhodnější je prachovka nebo jemný hadřík.
Borovice pro milovníky rustikálních stylů
Borovice se pyšní lehkým nažloutlým či bělavým dřevem, s nímž se velmi dobře pracuje. Je jednoduché na údržbu, skvěle snáší barvu a hodí se hlavně pro milovníky rustikálního stylu. Nejčastěji se používá na výrobu zahradního nábytku, nejrůznějších skříněk, poliček a kredencí, pořídit můžete ale i borovicové stoly. Nevýhodou je měkkost dřeva, kvůli níž se na povrchu snadno tvoří škrábance a otisky. Bojovat se proti tomu dá mořením či pravidelným ošetřováním pravým včelím voskem. Při umývání sáhněte po měkkém hadříku a rozhodně se vyhýbejte materiálům s drsným povrchem.
Exotické dřeviny jako známka luxusu
Chtěli byste si dopřát trochu luxusu a exotiky? Sáhněte po dřevinách, jako je iroko, teak, mango, wengé, palisandr či akát. Tyto dřeviny bývají trvanlivé a pevné. Vyznačují se hlavně výraznou kresbou, jež každému kousku dodává punc originality. Na jejich údržbu používejte pouze impregnační oleje na tvrdá exotická dřeva, které pomáhají udržet výraznou barvu a chrání dřevo před případným nasáknutím vody. Myslete však na to, že i po ošetření se jejich struktura vlivem teploty a vlhkosti vzduchu může nadále měnit. Během toho dochází k pnutí dřeva a možné tvorbě prasklin. Trvanlivost a kvalita produktu tím ale není nijak ovlivněná.
Uvažujete o dřevě v domácnosti? V kuchyni je krásná dřevěná podlaha. Ale když budete chtít, můžete mít dřevěnou podlahu i v koupelně.