Článek
Tloušťka krytiny ani její konstrukce nehrají při jarní údržbě žádnou roli. Podstatné je však vědět, zda je vaše dřevěná podlaha lakovaná, nebo olejovaná.
Pozor na vlhkost i topení
Dřevěné prvky reagují na změny prostředí. Je-li vlhkost příliš vysoká, může dojít k bobtnání dřeva, nízká vede ke smršťování. Ideál? Celoročně udržovat v interiéru vlhkost vzduchu zhruba mezi 40 až 60 procenty. Dvojnásobně důležité je to u dřevěných podlah se suky a prasklinami, protože nízká vzdušná vlhkost vede k prohloubení prasklinek nebo k vytváření nových v nášlapné vrstvě či i k uvolňování třísek z krytiny.
Dřevěnou podlahu rovněž více vysušuje podlahové topení, což vadí hlavně olejovaným krytinám.
Uzavřený, nebo otevřený povrch?
Dřevěné podlahy se povrchově ošetřují laky nebo oleji (případně vosky). Lakování uzavírá póry ve dřevě, které si pak dlouho ponechává svou přirozenou vlhkost. Laky jsou navíc odolnější vůči zátěži. Budete-li tuto podlahu správně čistit, lak vydrží mnoho let, třeba až patnáct. Poté se musí krytina zrenovovat – zbrousit starý lak a nanést nový.
„Olejování nechává dřevo takzvaně otevřené a to se snáze vysouší. Současně při běžném vytírání či vysávání nebo zametání dochází k postupnému odstraňování oleje,“ říká Milan Mrkáček ze společnosti KPP. Dřevo je pak po zimě, kdy je v mnohých bytech nízká relativní vzdušná vlhkost, vysušené a olej se musí obnovit. Optimálně právě po topné sezoně.
Jak ošetřit olejovanou podlahu
U olejovaných dřevěných krytin se má olej obnovovat minimálně jednou ročně (u rustikálních krytin raději dvakrát). Pokud výrobce nedoporučuje jinak, platí obecně toto: Na čistou podlahu naneste olej v tenké vrstvě ve směru dřevních vláken a vtírejte ho například hadříkem z bavlny.
Pak počkejte zhruba hodinu a podlahu vyleštěte, použijte čistý hadřík nebo čistý mop. A jděte třeba na procházku, protože takto ošetřená krytina by se dalších několik hodin neměla zatěžovat běžným provozem.
Jaký zvolit přípravek
„V zásadě máte na výběr dvě možnosti: použít olejový osvěžovač vzhledu, nebo samotné oleje. Osvěžovač vzhledu se snadno aplikuje, ale musíte ho vždy používat na celou plochu, kdežto oleji lze také opravovat lokální poškození krytiny. Jakmile ale zákazník jednou použije osvěžovač, už u něj musí zůstat. Na takto ošetřenou podlahu nelze používat olej – na podlaze už ošetřené osvěžovačem by mohl vytvářet fleky,“ upozorňuje Milan Mrkáček.
Udržet perfektní vzhled dřevěné krytiny pomůže i běžná údržba. Na co pozor? Při stírání byste neměli podlahu příliš namáčet; dřevo může nabobtnat a při chůzi se projevovat praskáním a vrzáním. Dalším nešvarem je používání nevhodných čističů – nejčastěji na nádobí, které mají odmašťující účinky. Tyto přípravky dřevo vysoušejí a odmývají olejovanou povrchovou úpravu.
Lakované dřevěné povrchy se udržují snáze, ale ani ony by neměly „stát“ ve vodě a i jim vadí odmašťující přípravky.
Líbí se vám podlaha ze dřeva, nebo máte doma jinou krytinu?