Článek
Článek si také můžete poslechnout v audiverzi.
Dovolená je před vámi. Pracovní povinnosti hodíte za hlavu, vypnete notebooky, nebudete zvedat pracovní telefony, změníte prostředí. Pojedete si s partnerem a dětmi někam odpočinout a dobít baterky. Jenže romantické představy se leckdy rozplynou už po hodině strávené v autě nebo po prvním společném dni. A místo toho začne hádka střídat hádku, občas je proložíte uraženým tichem, oba jste podráždění, nevrlí a lezete si na nervy.
Proč se páry na dovolené hádají?
Za většinu dovolenkových hádek může špatná komunikace a také jakýsi „šok“ z toho, že jste 24 hodin denně spolu, což je věc, na kterou není většina lidí zvyklá. Najednou můžete mít pocit, že jste jako ve vězení, že se nemůžete svobodně nadechnout a nemáte ani vteřinu sami pro sebe. Zjednodušeně řečeno – neumíte spolu mluvit a vlastně spolu neumíte ani být. Neznamená to, že byste se měli rozejít! Většinou jen stačí dodržet pár opatření a zažijete snovou dovolenou. Jak na to?
1. Kam? Udělejte kompromis
Oba milujete válení na pláži nebo jste vášniví sportovci? Pak to máte snazší. Jestli se ale vaše představy o dokonalé dovolené rozcházejí, musíte se snažit najít kompromis. Zkombinovat to, co baví vás, s tím, co baví partnera. On miluje túry po horách, vy spíš odpočinek a wellness? Rozhodně existují místa, kde můžete mít obojí. A co když on chce ležet na pláži a vy chodit po památkách? I tohle jde při troše snahy spojit.
- Základem je správná komunikace. O tom, jak si dovolenou představujete, spolu podrobně diskutujte, dokud nepřijdete na nějaké vhodné řešení.
2. Spočítejte si peníze
Ceny rostou a výdaje za rodinnou dovolenou nejsou nijak malé. Proto poctivě zvažte, jak velkou částku z rodinného rozpočtu můžete obětovat. Vyčerpat se finančně jen kvůli jednomu týdnu volna je z dlouhodobého hlediska chyba. A už hned na dovolené budete ve skrytu duše myslet na to, jak dlouho a těžce se z toho budete vzpamatovávat. Každá utracená koruna se tak stane malým bodnutím do hrudi a o hádky kvůli každé zmrzlině či drobnému výdaji pak nebude nouze.
- Ještě před dovolenou si jasně stanovte, co si můžete a nemůžete dovolit, na čem budete šetřit, na čem naopak ne a podobně.
3. Plánujte s rozumem
Jezdíte rádi někam jen tak, bez jasných plánů a cílů, rezervací a podobně? Může to být dobrodružství, ale je to zároveň zdroj stresu. A stresovaní lidé snadněji vybuchnou, jsou hádaví a mají sklony ze všeho obviňovat druhé. A to si do dovolenkového kufru přibalit nechcete. Ve jménu pohodové dovolené si ji tedy raději naplánujte. Místo, termín, způsob dopravy, ubytování, strava… Proč to nemít dopředu jasně dané?
Ale zase to nepřehánějte. Mít striktně daný program a rozplánovanou každou minutu? I to může být zdrojem hádek. Protože co když nepůjde vše podle plánu, co když se ráno vzbudíte s kocovinou a na dnešní túru se nebudete cítit? Co když vaše dítko v noci zvracelo, ale vás dnes čeká degustační večeře v luxusní restauraci?
- Abyste se vyhnuli zbytečným hádkám, je dobré mít naplánované zásadní věci a zároveň je potřeba nechat si i jakýsi manévrovací prostor a možnost měnit plány podle aktuální situace.
4. Spolu i bez sebe
Dovolená neznamená, že spolu musíte trávit 24 hodin denně. Nemějte pocit, že když se na chvíli rozdělíte (vy půjdete na masáž a on do hotelového fitka), tak se vzájemně zrazujete.
- I chvíle strávené bez sebe jsou velmi důležité – navíc si pak můžete večer u sklenky vína krásně povídat o tom, co jste zažili. A to bývají chvíle k nezaplacení!
5. Nesnažte se dohnat celý rok
Často mají lidé tendenci dohnat během jednoho týdne dovolené všechno, na co jim přes rok nezbyl čas. Normálně své děti vídáte maximálně ráno u snídaně a večer těsně před spaním? Nesnažte se tyhle rodičovské resty dohnat během dovolené. Hromady výchovných rad, potřeba být s dětmi každou vteřinu a zahrnout je tunou společných aktivit povede jen k jejich rozmrzelosti. A vy? Vy se budete s partnerem navzájem obviňovat, kdo je takhle vychoval!
- Ale platí to i pro bezdětné páry. Snažit se během jednoho týdne dohnat všechno, co jindy nestíháte, není v lidských silách. Tak netlačte na pilu.
6. Dovolená není terapie
A poslední rada. Jestli máte nějaké dlouhodobé partnerské spory, procházíte si vztahovou krizí, máte za sebou provalenou nevěru nebo prostě jakýkoli závažný problém, dovolená ho nevyřeší. Týden na horách jako partnerská terapie opravdu nefunguje.
Strávíte čas buď tak, že budete tyhle trable řešit, takže to rozhodně nebude žádná bezstarostná dovolená, nebo budete předstírat, že neexistují, ale o to horší situace nastane po návratu domů. Máte-li problémy, nejdřív je vyřešte (sami či s pomocí odborníka) a na dovolenou spolu vyrazte až po uzdravení vztahu. A tam to pořádně oslavte.
Vyrážíte bez dětí? I to může být riziko. Jak využít společný čas bez dětí? Často jde o zkoušku, zda dokážete obnovit pouto a intimitu