Článek
Zahrada nemusí představovat jen dřinu. Vytvořit si z ní soukromý ráj jde docela snadno.
1. Jdeme k vodě
Kdo si pořizuje svůj první bazén, nezřídka volí nadzemní, aby si koupání na svém pozemku vůbec vyzkoušel. Většina lidí však už má tuhle zkušenost za sebou a vybírá si mezi bazény zapuštěnými, které zůstávají venku celoročně. „Na rozdíl od rybníka si ve vlastním bazénu můžete užívat vodu bez sinic. A díky tepelnému čerpadlu, které se dá instalovat také dodatečně, bude voda příjemně zahřátá i bez ohledu na počasí," říká Mária Korchanová ze společnosti Mountfield.
Když není prostor pro koupání, můžete se svlažit pod sprchou. Existuje řada různých typů, od nejjednodušších přenosných, které netřeba kotvit, až po stabilně umístěné, prodávají se i solární a šikovné jsou rovněž výrobky, které fungují jako dva v jednom (jednou sprcha, podruhé zahradní hadice).
2. Kde si pohovět
Před pár lety představovaly zajímavost, dnes už jsou běžné. Řeč je o sedacích sestavách, které připomínají ty v obýváku. Tento typ zahradního nábytku se označuje jako lounge a představuje praktickou odpověď na otázku, jak si i na zahradě opravdu užít pohodlné sezení. Nezřídka se prodávají po kusech a často se vyrábějí z umělého ratanu, případně ze dřeva.
Stejně populární jsou také houpačky pro dospělé – sedací houpací lavice, jež můžou mít i stříšku a ochranu proti hmyzu. Pohodlné polstrování a polštáře představují samozřejmost. Kde je méně místa, tam se volí polohovatelná lehátka.
3. Jak zkrotit slunce
Perfektní řešení nabízejí pergoly se střechou – ta může být i stahovatelná (u některých typů se používají naklápěcí lamely), terasu zastřeší markýzy. Ušetřit čas i vaše ruce při manipulaci s nimi slibují pohony.
Využít můžete také slunečník či stínicí plachtu. Některé se dají do větší či menší míry rovněž polohovat podle toho, kde stín právě potřebujete. Platí to například pro otočné slunečníky s boční nohou, které ve srovnání s ostatními modely budete díky „plovoucím střechám“ používat mnohem variabilněji.
4. Něco na zub
Na správné dovolené se člověku vařit nechce, doma to za vás patrně nikdo neudělá. Přesto se dá tahle práce zjednodušit. Moderní grily mají zabudovaný teploměr, některé za vás pohlídají stupeň propečení masa, najdete i takové, jež se ovládají na dálku přes mobil, zatímco se koupete nebo sluníte. Nebo si ke grilu pořiďte otáčivý rožeň – připravíte tak nejen kuře či špízy, ale v připevněném koši i popcorn pro děti.
Užitečný je rovněž pomalý hrnec: ráno do něj vložíte suroviny a jdete se bavit, na oběd máte hotový guláš. A optimální teplotu nápojů zase pohlídají termokonvice.
5. Prodlužte si večery
Čas se stane relativním, když bude zahrada osvětlená i v pozdních hodinách. Často se používají úsporné LED zdroje, za provoz solárů nebudete platit vůbec a příjemnou atmosféru nejen u stolu vytvoří sada různě velkých svícnů a luceren.
Na co pozor? „I zahradní světlo je nutné vybírat velmi uvážlivě. Zamezte tomu, aby jej vzniklo příliš mnoho. Unavuje to oči a navíc kontury zahradních prostor ztrácí na efektu,“ upozorňuje Zlatko Slebodník ze společnosti Hornbach.
6. Oáza pro děti
Aby se ani vaši nejmenší doma nenudili, postavte jim pískoviště, hrací domeček nebo prolézačku. Jestli už dětské hřiště máte a jen se na něm podepsal zub času, zpevněte ho a nově natřete. Hotovo budete mít raz dva a do práce se rády zapojí i děti.
Dobrodružství nejen pro vaše ratolesti slibuje nocování pod širákem nebo ve stanu. Vyzkoušet si ho můžete i na vlastní zahradě. Alespoň si otestujete výběr správné karimatky (pohodlnější je nafukovací), spacáku a samotného stanu.
A příští rok třeba vyrazíte někam tábořit.
A co vy, umíte si představit pořádnou dovolenou na vlastní zahradě?