Článek
Moderní technologie a materiály dnes nabízejí možnosti, jak si pocit luxusu dopřát i bez pravého mramoru. Je to jednoduché – nahraďte jej imitacemi. Současné keramické obklady a dlažby jsou natolik věrnou nápodobou, že jej od přírodního kamene nepoznáte. A navíc má klasická dlažba či obklad s mramorovým designem oproti přírodnímu mramoru několik výhod.
Nižší cena a vyšší odolnost
Tou asi nejdůležitější výhodou je cena – u imitací je podstatně nižší než u pravého mramoru, neboť ten se stává v přírodě čím dál vzácnějším. „Keramika dnes stojí asi polovinu toho, co kvalitní bílé mramory, a když ji šikovně namontujete na zeď, s hranami na pokos, tak je opravdu k nerozeznání od přírodního kamene. Prozradí ji pouze lesk světla, což pozná jen zkušené oko,“ uvádí Filip Holec ze společnosti Granit Holec.
Druhým, pro uživatele jistě podstatným, aspektem je odolnost. Mramor je poměrně citlivý a při vylití citronové šťávy, červeného vína, kompotů či při kontaktu s borůvkami u něj dochází k poleptání povrchu, zatímco keramická dlažba s imitací mramoru je odolná a lehce ji vyčistíte.
Přestože jsou keramické dlaždice s imitací mramoru odolnější, měli byste zvážit, jaký typ kam dáte. „Lesklý a pololesklý povrch doporučujeme používat spíše na stěny nebo na podlahu, kde dlažba nepřijde do styku s venkovní obuví či pevnými, ostrými částečkami zvenku. I přes výrazně vyšší tvrdost povrchu než u mramoru by mohlo dojít k poškrábání dlaždice a ztrátě lesku. Naopak matný povrch můžete použít jak na stěnu, tak na podlahu – a to i do velmi frekventovaných prostorů,“ radí tým profesionálů ze společnosti K.M.Keramika.
Na váze záleží
Keramické materiály s imitací mramoru oceníte také při stavbě samotné. Jejich tloušťka (a následně i hmotnost) jsou totiž mnohem nižší než u přírodního kamene, kde se pohybuje i kolem jednoho až dvou centimetrů. Při velkých formátech dlaždic, kde mramor vyzní nejlépe, se to už nasčítá a následně pronese – tak těžké kusy nejsou snadné ani na manipulaci. Dlaždice imitující mramor se dnes vyrábějí už i ve ztenčených tloušťkách, například pouze 5,5 milimetru, takže jsou mnohem lehčí a práce s nimi je snazší.
V chodbě i na stěnách
Mramorová dlažba dodá halám i chodbám opravdu krásný, elegantní, luxusní vzhled – a to zvláště ve velkých prostorách. A nemusí jít jen o dlažbu, krásné imitace mramoru si můžete dnes dopřát i u laminátových podlah, které jsou snazší na položení a přitom dostatečně odolné proti poškrábání, rozlitým tekutinám a snadno se udržují. Mramor vypadá skvěle nejen na podlaze, ale i na stěnách. Když navíc budete kombinovat barevný mramor s kontrastními barvami, jako je třeba černá nebo bílá, dosáhnete opravdu nadčasového vzhledu, který se neokouká. Velmi zajímavě také mramor vypadá v kombinaci s přírodními materiály, například dřevem.
Koupelna jako v lázních
S dlažbou a obklady imitujícími mramor můžete kouzlit také v koupelně. Aniž by vás to stálo jmění, dosáhnete vzhledu antických lázní a obyčejnou koupelnu přetvoříte na designový skvost. Mramorový vzhled totiž dodá každé místnosti velmi osobitý charakter, navíc díky svému lesku prostor opticky zvětšuje. Vybírat můžete ze spousty barevných odstínů, více i méně výrazných. Jen pozor, nechte mramor opravdu vyniknout, zvláště v koupelnách mu sluší velmi jednoduchý nábytek, výrazné naopak můžete volit drobné doplňky.
Mramor ale nemá své místo jen na podlaze či na zdech, velmi zajímavě vypadají imitace i na desce kuchyňské linky či umyvadla. A když zvolíte mramorový design jako obložení krbu, nádech luxusu bude dokonalý. Uvidíte, jak útulně vám u něj v zimě bude.
Líbí se vám mramor?