Článek
Chcete mít blesky před očima denně? Pak si pořiďte nábytek s lesklými dvířky a ti odvážnější třeba i podlahu. Pokud však nejste stoprocentně přesvědčení, volte bytové textilie, menší doplňky nebo výmalbu stěn – zkrátka to, co můžete bez problémů změnit.
Ozdobte stěny
I když vaše zdi nemusí zářit jako zrcadla, část stěny lze vymalovat barvou s částečným leskem. „Prodávají se omyvatelné nátěry s vysokou paropropustností, které díky pololesklému efektu eliminují riziko ohlazení nebo ohmatání povrchu stěn na exponovaných místech. Požadovaný odstín vám na počkání namíchají kolorovací centra,“ upřesňuje Petr Kavalír, zástupce značky Primalex. A Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři Natěrači CZ dodává, že různých druhů odlesků a efektů je celá řada, například do některých barev se přimíchávají mikročástice hliníku nebo zinku. Dále existují například třpytky, které se rozmíchají v bezbarvém matném akrylátovém laku a nanesou se na čistě vymalovanou stěnu.
Vaše zdi ovšem můžou „svítit“ nejen díky výmalbě, ale i tapetám.
Blýskněte se textiliemi
Decentní lesklé vzory na textiliích, povlaky na polštářky počínaje a závěsy konče, můžou být vytvořené mnoha způsoby, například typem vlákna a také strukturou tkaní.
„Každá látka je vlastně mřížka, kdy se osnova a útek protínají. Při menším odstupu jednotlivých vláken od sebe vznikne lesklejší látka – označuje se jako organza – a při větším odstupu bude látka matnější – tyto textilie se nazývají voály,“ vysvětluje Aleš Vrána ze společnosti Inku. Ovšem lesklého efektu se dá dosáhnout i druhem materiálu, nejčastěji se používá polyester, dále viskóza, akryl, hedvábí či bavlna. Samozřejmě každá látka může vycházet i z kombinace materiálů. Jednou z možností pak je spojit matnou podkladovou plochu s lesklým vzorem, obě ve stejném odstínu.
Zářivý nábytek
Pokud se vám líbí lesk jako blesk, který odborníci označují jako vysoký lesk, vyberte si z několika typů povrchových úprav.
- Lak: Například dvířka opatřená polyuretanovými laky slibují dobrou odolnost, jak mechanickou, tak proti vodě. „Používají se na lakování čelních ploch, odkládacích desek, boků skříněk a jiných částí nábytku,“ říká Zdeněk Blažek ze společnosti Dřevojas. Tloušťka laku se pohybuje v desetinách milimetrů.
- Akrylát: Tento lesklý materiál může rozzářit například vaši kuchyňskou linku. Mezi novinky letošního roku patří i T.acrylic, který je výjimečně lesklý a nabízí i velkou škálu barev. „Odolává vlhku, teplu, slunečnímu záření… A pokud by nějakým silným, cíleným nárazem došlo k jeho poškození, jeho tloušťka 1,4 mm dovoluje opravu,“ připomíná Martin Dusík z Trachei.
- Fólie:Aplikuje se podobně jako předchozí povrchové úpravy na podkladový materiál, například MDF desku, tloušťka fólie je v řádech několika desetin milimetru.
- Lamino: Existuje i varianta lesklého lamina. Martin Dusík však uvádí, že tento materiál nikdy nedosáhne takové hloubky a kvality lesku jako ostatní zmiňované povrchy.
Další zajímavé tipy najdete v článku Nábytek, který vás oslní: Viděli jste někdy křišťálovou postel?.
Zpátky na zem
Vysokých lesků u podlahovin se dosahuje specifickými technologickými postupy a úpravami povrchu v průběhu výroby, které si firmy hlídají jako oko v hlavě. Používají se například u dřevěných podlah, kde se jedná o speciální laky.
„Existuje stupnice lesku dřevěných krytin, kdy nejmatnější povrchy mají hodnotu 0 a nejlesklejší hodnotu 100. Tradiční dřevěné lakované krytiny se pohybují kolem hodnoty 50, matné laky kolem 10 a přírodní oleje kolem 8,“ říká Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi a dodává, že nablýskanou podlahu si lze pořídit i v laminátu.
Ovšem lesknout se můžou i vinyly nebo přírodní linolea, avšak zde se blyštivosti většinou dosahuje dodatečně přípravky, u kterých již nedosáhnete takového lesku jako třeba v případě zmiňovaného dřeva.
Víte, že podlahoviny můžou nejen oslňovat, ale také vám „zatopit“? Chcete podlahu, která vás zahřeje i bez topení? Čtěte!.