Článek
Brit Chris Marsh (36) žil donedávna jako každý jiný. Chodil do práce a většinu vydělaných peněz zaplatil za pronájem domu, za energie a další náklady spojené s bydlením. Pak ale na jednom americkém webu uviděl extrémně úsporný domek a usoudil, že by si ho sám zvládl postavit. Bydlí v něm od letošního března a nemůže si to vynachválit.

Dům je malý, ale účelný. Je v něm vše, co je potřeba k životuFoto: Profimedia.cz
Domek je malý, ale praktický
Chris žije sám, takže nepotřebuje nic extra velkého. Dřevěný domeček na kolečkách, jehož stavba trvala mladému Britovi jedenáct týdnů, má půdorys asi 2 x 8 metrů. Je na kolečkách, takže ho lze snadno převážet autem v podstatě kamkoli. Nemusí sloužit jen ke stálému bydlení, ale třeba jako prázdninový domek. Chris ho má ale stabilně na svém pozemku a má ho tedy i jako trvalou adresu.
Dům je úzký, ale chytře vymyšlený, takže je v něm vše, co je k životu potřeba. Najdete v něm dvě ložnice, obývák s kuchyňskou linkou, koupelnu s toaletou a spoustu úložných prostor.

Dřevo je základním materiálemFoto: Profimedia.cz
Kolik ušetří za bydlení?
Předtím Chris bydlel v dvoupokojovém domě. Jen za jeho pronájem platil v přepočtu asi 19 tisíc korun. Další asi tři tisíce korun ho stály energie, hlavně elektřina. „Ten dům byl krásný, ale ekonomicky naprosto nevýhodný. Měl obyčejná skleněná okna, byla v něm pořád zima a vytopit ho stálo majlant,“ vzpomíná Chris Mars.
V novém minidomku ho naopak bydlení nestojí skoro nic. Žádný nájem, platí jen za elektřinu, která ho ale díky zateplení domku, kvalitním oknům a dalším vychytávkám stojí jen asi 440 korun měsíčně! Neplatí totiž ani za vodu, používá dešťovou.
Chris tak ušetří opravdu hodně peněz. „To mi umožňuje žít mnohem pohodlnější a klidnější život a také mohu pomalu realizovat různé finanční plány na důchod,“ tvrdí Chris.

Mladý Brit je z nového domku nadšený, a navíc si udělal ze stavění byznys, který ho živíFoto: Profimedia.cz
Staví a prodává domky na kolečkách
Brit usoudil, že nebude jediný, komu se tento typ úsporného bydlení líbí. Rozjel tedy vlastní podnikání a podobné domky (uzpůsobené podle konkrétních představ jednotlivých zákazníků) vyrábí a prodává po celé Evropě. „Za rok jsem jich prodal třicet. Klientelu mám širokou, od mladých lidí až po starší manželské páry. Jsou to lidé, kteří v domcích chtějí trvale žít, ale i lidé, které je mají jako prázdninové domy.“
Jeden domek zvládne postavit za zhruba osm týdnů a stojí v přepočtu necelý milion a půl korun. Navíc Chris garantuje, že díky speciálním materiálům a postupům vydrží jakékoli počasí a jakékoli podmínky, a že by dřevo hnilo, se prý klienti vůbec bát nemusí.

Není tohle krásná ložnice?Foto: Profimedia.cz
Návrat k přírodě, energetická soběstačnost a úspora. To jsou současné trendy bydlení. Jak se žije pod zemí? Navštivte s námi krtkodům.