Článek
Na kolečkách se dá pořídit nábytek snad do jakéhokoli pokoje. Kolečka existují dvojího druhu: pevná (jezdí jedním směrem), nebo otočná, s brzdou, či bez ní, a zpravidla se vyrábějí z plastu a kovu. „Jsou buď pevnou součástí nábytku, nebo je lze dodatečně namontovat. U nábytku s kolečky je však potřeba vždy dbát na bezpečnost, a to zejména pokud máte doma děti,“ připomíná designérka Renáta Chabanová z Ikea.
Co vám slibují
V první řadě mobilitu. „Pojízdný mobiliář vytváří hodně kreativní prostor s většinou mnoha variantami umístění nábytku. Což oceníte například v malém bytě, kde je nutné s nábytkem často manipulovat a interiér přizpůsobovat více funkcím. Další velkou výhodou mobilního nábytku je mnohem snazší úklid, například u postele či gauče k nezaplacení,“ říká architektka Miroslava Karasová.
Nabídka na trhu
Běžně bývají k dostání postele, sedačky či křesla, nejrůznější stolky, židle nejen pracovní, také komody a skříňky, knihovny, úložné zásuvky, krabice a boxy, ale třeba i zrcadlo nebo dokonce dveře. Například posuvné kontejnery pod psacím stolem v dětských pokojích a pracovnách jsou ideální; stačí je odsunout a nabídnou provizorní místo na sezení. Praktické řešení slibují take výsuvné úložné prostory pod postelí či spodní rozkládací postel na kolečkách.
Kdy kolečka můžou vadit
„Pozor při výběru takzvaného seniorského křesla, které pokud je opatřeno kolečky, je vhodné pro snadnou manipulaci s imobilním člověkem. Ale naopak křesla s kolečky nedoporučuji seniorům, jež se hůře pohybují – například s berlemi. Ti potřebují stabilní posezení, které za žádných okolností neujede či nepopojede ani o centimetr,“ připomíná Miroslava Karasová. A dodává, že opatřovat kolečky skutečně velké a těžké kusy nábytku je kontraproduktivní; s ním budete hůře manipulovat i s kolečky, navíc pozor na jeho převrácení.
Víc hlav víc ví
Architektka doporučuje, abyste při dodatečné montáži raději konzultovali svůj záměr s truhlářem – kromě profesionální instalace koleček poradí i s jejich vhodným výběrem (počet, otázku brzd, správné nosnosti).
„Dodatečně lze kolečka přimontovat do jakéhokoli materiálu – od dřeva až po dřevotřísku. Právě u nejlevnějšího nábytku z dřevotřísky by sice mohl vzniknout problém v podobě drolení, ale tomu se dá předejít například vyztužením stávající konstrukce nábytku,“ vysvětluje Miroslava Karasová.
Kolečka a podlahová krytina
Při výběru nábytku s kolečky či koleček vůbec dodržujte zásadu: tvrdší kolečka patří na měkkou podlahu (koberec) a měkčí kolečka na tvrdou podlahu (dlažba, laminát...).
„Nejnáchylnější na případné poškození jsou dřevěné podlahy. Vhodnější řešení nabízejí vinyly (pružnější a odolnější proti poškrábání). Dlažba a kámen rezonují, a pokud jsou mezi jednotlivými dlaždicemi široké spáry, přesun mobiliáře nebude pohodlný. Ale u dlažby zase existuje malé riziko poškrábání, protože je hodně tvrdá, což platí i pro lité podlahy,“ uvádí Miroslava Karasová.
A Milan Mrkáček z KPP přidává informaci, že odolný povrch vůči oděru, protlačení či škrábancům od běžných posunů nábytkem nabízí i laminátové krytiny nebo přírodní linoleum, u něhož je navíc možnost kompletní renovace povrchové úpravy.
Máte doma nábytek na kolečkách? Jak se vám osvědčil?