Článek
Z uvedeného množství surovin získáte sklenici voňavého vepřového sádla a misku domácích škvarků. Sádlo si vychutnejte jenom tak se špetkou soli a cibulí na čerstvém chlebu, využijete ho i jako základ pro polévky a jednoduchá jídla z brambor, na smažení, a dokonce i do kynutých buchet a k léčení různých neduhů… Jak nejlépe využít domácí škvarky, vám radit určitě nemusíme, nejlepší jsou jenom tak s chlebem nebo ve škvarkových pagáčcích.
Postup
01.
Studené sádlo nakrájejte na kostky velké přibližně 2 cm: snažte se přitom, aby byly všechny kousky stejně velké.
02.
Nakrájené sádlo dejte do velkého těžkého hrnce, podlijte vodou a při mírné teplotě zvolna zahřívejte, občas promíchejte.
03.
Až se voda odpaří a kostičky sádla pustí dostatek tuku (trvá to asi půl hodiny i víc), můžete teplotu zvýšit, ale jenom mírně. Dál zvolna škvařte, občas promíchejte a hlídejte, aby se škvarky nepřipálily.
04.
Zhruba po další půlhodině (podle velikosti kousků a výkonu sporáku) budou škvarky krásně zlatavé a při míchaní začnou „šustit“ – sceďte je přes kovový cedník vyložený jemným plátýnkem a dobře je vymačkejte obrácenou stranou lžíce.
Tip: Chcete-li opravdu křupavé škvarky, vraťte je po přecezení do hrnce, přidejte trochu vyškvařeného sádla a pár lžic mléka a ještě chvíli je zvolna škvařte, až se mléko odpaří.
05.
Procezené sádlo zchlaďte a uchovejte v lednici, hotové škvarky podávejte ještě teplé, lehce osolené s chlebem nebo je uchovejte v lednici na pozdější použití.
Křupavé škvarky patří k masopustu stejně jako různé smažené sladkosti z kynutého těsta. Víte, jak udělat skvělé domácí koblihy?
SLADKÉ RECEPTY SE SÁDLEM A ŠKVARKY: štrúdl z pivního těsta se sádlem * škvarkový koláč se žloutkovým krémem * vanilkové rohlíčky se sádlem * škvarkové pracny *sádlové perníčky * sádlovky aneb důlkové koláčky